Kineski znanstvenici uspjeli proizvesti kisik i raketno gorivo iz neočekivanog izvora

Sad je na znanstvenicima da takav sustav zaista može funkcionirati u svemirskim uvjetima.

Martina Čizmić | 03.11.2022. / 08:45 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Grupa znanstvenika iz Kine objavila je zanimljiv znanstveni rad u kojem je opisan postupak kojim su uzorak Mjesečeva tla uspjeli pretvoriti u - izvor raketnog goriva.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha"

Kako su naveli u radu objavljenom u časopisu National Science Review, znanstvenici su tijekom istraživanja uzoraka Mjesečeva tla otkrili da ga je moguće iskoristiti kao katalizator za pretvaranje ugljikova dioksida i vode iz astronautova tijela i okoliša u metan i kisik.

Slika nije dostupna Kolosalno otkriće znanstvenika: Biljke mogu rasti u mjesečevom tlu

Jedna od prednosti moglo bi biti i to što za obavljanje cijelog procesa nisu potrebni ljudi, već bi se mogao automatizirati.

Iako možda ne izgleda kao revolucionarno otkriće, upravo bi ono moglo biti presudno za buduća putovanja svemirom jer bi omogućilo stvaranje raketnoga goriva tijekom samoga putovanja.

Iskorištavanje Mjesečeva tla za stvaranje raketnoga goriva i kisika ključno je za slanje ljudske posude u misiju istraživanja Mjeseca, istaknuo je glavni autor rada Yujie Xiong. Ako uzmemo u obzir ograničene resurse koje inače imamo prilikom istraživanja svemira, predlažemo slanje robotskih sustava koji bi mogli odraditi pripreme za postavljanje cijelog elektrokatalitičkog sustava za pretvaranje CO2 u gorivo.

Slika nije dostupna Kineski znanstvenici predlažu "izvanzemaljsku fotosintezu" kao strategiju održive proizvodnje kisika, vode i goriva na Mjesecu

Sad je na znanstvenicima da takav sustav zaista može funkcionirati u svemirskim uvjetima.

Izvor: Phys.org

Vezane vijesti