Kinezi "isprintali" najduži pješački most

Prvi je 3D printani most napravljen u Nizozemskoj, a Kinezi su tehnologiju dodatno usavršili.

Martina Čizmić | 25.01.2019. / 15:04 komentari
3D printani most (Foto: news.tsinghua.edu.cn) (Foto: news.tsinghua.edu.cn)

U Šangaju je otvoren najduži betonski pješački most na svijetu koji je tehnologijom 3D tiskanja izgradio tim stručnjaka sa Sveučilišta arhitekture Cig Hua u Pekingu.

tri vijesti o kojima se priča Hodanje (Foto: Thinkstock) Bitan je volumen, a ne intezitet Velika norveška studija potvrdila da je Hipokrat bio u pravu: "Ovo je najbolji lijek za čovjeka" Optički prijenos podataka, ilustracija Nevjerojatno! Japanci ruše rekorde: Napravili optički kabel kojim možete preuzeti cijelu arhivu interneta za manje od 4 minute Google Chrome U pitanju je vaša sigurnost Koristite Google Chrome? Odmah prestanite i napravite ovo!

Dugačak je 26,3 metra, a širok 3,6 metara.

Novi most podignut je u šangajskoj četvrti Baoshan, a u njegovoj su gradnji korištene moderne građevinske tehnike.

Projektirao ga je profesor Su Wei Guo sa sveučilišta Cig Hua, a izgrađen je od 44 betonske komponente koje su izrađene 3D tehnologijom, dok su rukohvati podijeljeni u 68 jedinica.

Betonske komponente tiskane su uz pomoć dviju "robotskih ruku", a za njihovu izradu bilo je potrebno 450 sati.

Po procjenama stručnjaka, u usporedbi s konvencionalnim procesom gradnje, ušteđeno je 33 posto posto predviđenog novca.

Prije početka izgradnje mosta stručnjaci su napravili manji model kojim su testirali cijeli projekt. Svrha testiranja je dokazati da most može izdržati pješake koji njime prolaze i koji se zadržavaju na cjelokupnoj površini. U most je ugrađen i sustav praćenja u realnom vremenu koji nadzire eventualne deformacije i pomicanja.

Za razliku od tradicionalnih mostova, u ovaj nije ugrađen armirani beton. Izrađen je od materijala koji mogu izdržati sunce i kišu dovoljno dugo da ispunjava nacionalne građevinske standarde.

Voditelj arhitektonskog tima pojasnio je da se složene zakrivljene površine mosta mogu postići isključivo korištenjem tehnologije 3D tiskanja.

Prvi betonski most izgrađen tehnologijom 3D tiskanja otvoren je u listopadu 2017. u Nizozemskoj.

(Hina)

Vezane vijesti