Znastvenici s Massachusetts Institute of Technology (MIT) razvili su novi tip laganih senzora koji bi mogli biti ugrađeni u odjeću i odmah detektirati je li neka osoba zaražena koronavirusom ili ne. Naime, mali senzori toliko su lagani i fleksibilni da ih je moguće ugraditi u bilo kakvu tkaninu, čak i onu najtanju koja se koristi u proizvodnji sportske odjeće, a podnose i pranje pa bi mogli imati dugotrajnu primjenu.
Prototip senzora na kojem rade znanstvenici s MIT-a moguće je ugraditi u samu tkaninu, ali i samo postaviti na tkaninu i, prema potrebi, prebaciti na drugu majicu, jaknu ili koji drugi dio odjeće.
Senzori mogu pratiti vitalne znakove nositelja poput disanja, otkucaja srca i temperature tijela te podatke prebaciti na pametni telefon. Tako liječnici mogu pratiti što se događa s pacijentom i kad nisu u njegovoj blizini te tako, u slučaju pandemije koronavirusa, sačuvati svoje zdravlje. Kako senzori u majicama pokrivaju veliku površinu tijela (a u planu je i ugrađivanje senzora u hlače), liječnici mogu pratiti i promjene temperature u određenim dijelovima tijela nositelja.
Znanstvenicima je cilj te pametne senzore ugraživati u sportsku odjeću, odjeću pacijenata u bolnicama, pa čak i u astronautska odijela kako bi se mogli pratiti njihovi vitalni znakovi tijekom svemirskih misija.
Za sad rade na daljenjm razvoju prototipa i u pregovorima su s kineskim proizvođačem koji bi mogao takve senzore proizvoditi u većoj količini.
Izvor: MIT