Može li emoji "palac gore" zamijeniti elektronički potpis na ugovoru?

Digitalizacija poslovanja podrazumijeva i digitalno potpisivanje ugovora. No, je li "palac gore" jednak elektroničkom potpisu?

Martina Čizmić | 21.02.2025. / 12:16 komentari
Elektronički potpis, ilustracija (Foto: Getty Images)

Jedna kanadska tvrtka zatražila je od najvišeg kanadskog suda pomalo neobičnu raspravu. Naime, žele da sud odluči je li emoji "palac gore" u elektroničkoj komunikaciji jednako važeći i obvezujući kao jasno "da" ili "može" na prijedlog ugovora.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba

Naime, tvrtka Achter Land & Cattle bavi se uzgojem i prodajom žitarica, a godinama je svoje proizvode prodavlaa tvrtki South West Terminal. Prodaju su često dogovarali putem poruka u kojima bi Achter dao prijedlog ugovora, a SWT odgovarao sa "OK", "izgleda dobro" i "da". Sve je bilo u redu, do 2021. godine kad je u istom stilu, SWT poslao poruku s prijedlogom ugovora, na što je Achter odgovorio emojijem "palac gore". Problem je što u Achteru nisu isporučili robu navedenu u ugovoru jer "palac gore" nisu smatrali znakom prihvaćanja ugovora.

U međuvremenu su obje tvrtke završile na sudu, koji je odlučio da Achter mora platiti SWT-u odštetu i kamate zbog kršenja ugovora. Tu je odluku prihvatio i prizivni sud, ali uz napomenu da o bilo kakvim promjenama zakona u vezi s elektroničkim potpisima, odlučiti mora zakonodavno tijelo.

Stoga Achter od Vrhovnog suda Kanade traži da donese odluku - jesu li emoji "palac gore" i slične poruke, u kombinaciji sa metapodacima koji pokazuju tko je poslao poruku, jednako vrijedni kao potpis na ugovoru.

Također, od Vrhovnog suda traži i da pruži smjernice o tome što se smatra valjanim elektroničkim potpisom.

Kako javlja CBC, Vrhovni sud još uvijek nije odlučio hoće li uopće raspravljati o ovom pitanju, ali je jasno kako će se zakonodavci morati pozabaviti pitanjem elektroničkog potpisa i što on točno podrazumijeva, kako bi se izbjegli slični slučajevi u budućnosti. 

Vezane vijesti