U posljednjih nekoliko tjedana zabilježeno je više prilično šokantnih slučajeva u Francuskoj u kojima su na meti kriminalca našli kriptobogataši i njihova rodbina. Nedavno se tako internetom proširio video neuspjelog pokušaja otmice kćeri jednog bogataša koji je svoj novac zaradio na tržištu kriptovaluta. Ono što je naročito šokantno u ovom slučaju jest što je žena napadnuta na ulicama Pariza usred bijela dana. Zahvaljujući njenom suprugu i pomoći prolaznika, kriminalci nisu uspjeli u svom naumu te je nisu ugurali u kombi kako su namjeravali, no ovo je svakako još jedno upozorenje svima koji su se obogatili na kriptotržištu.
Takvi napadi i otmice kriptobogataša i njihove rodbine u porastu su diljem svijeta, a samo u posljednjih godinu dana zabilježeno je više desetaka takvih napada. O brutalnosti kriminalaca dovoljno govori činjenica kako su u jednom slučaju oteli oca bogataša te mu odrezali prst, kako bi sina nagovorili da plati višemilijunsku otkupninu.
U najvećem broju slučajeva u ovakav tip kriminala upletene su organizirane bande pa tako na Gizmodu spominju primjer 24-godišnjaka koji je organizirao grupu kriminalaca koja je napadala bogataše, otimala ih i prijetila oružjem. Oni su tražili da im bogataši na njihove račune prenesu kriptoimovinu te su se dokopali oko 3,5 milijuna dolara u kriptovalutama. Ovaj je mladić na kraju uhićen i osuđen na skoro 50 godina zatvora.
Ne hvalite se bogatstvom
Podatke o bogatašima dobivaju ponajviše na dva načina. U jednom slučaju, žrtve pronalaze na internetu i društvenim mrežama na kojima se brojni kriptobogataši hvale svojim luksuznim stilom života - od skupih automobila, putovanja na egzotične destinacije, nekretninama i slično. Kriminalci tako znaju da su im računi puni, a zahvaljujući činjenici da sve objavljuju na internetu, lako mogu saznati gdje žive, s kim se druže što voze i slično.
No ugroženi su čak i oni koji se ne razmeću novcem i koji preferiraju biti ispod radara i ne nametati se s bogatstvom. Kriminalci do njihovih podataka dolaze zahvaljujući hakerima - u napadima na poznate kriptoplatforme poput Coinbasea i Ledgera dokopali su se informacija o vlasnicima kripta. U slučaju Ledgera, dobili su pristup imenima, mailovima pa čak i poštanskim adresama više od 270 tisuća osoba.
Među inim, žrtva napada bio je i jedna od suosnivača Ledgera David Balland koji je bio žrtva brutalnog napada u kojem su on i njegova žena oteti, a otmičari su mu odsjekli prst i poslali ga njegovim kolegama u Ledgeru koji su platili otkupninu.
Izvor: Gizmodo