Kad su znanstvenici početkom ožujka objavili da su otkrili neobičnu rupu u ozonskom omotaču zemlje iznad Arktika, cijeli se znanstveni svijet zabrinuo.
Ne samo da se rupa pojavila na neobičnom mjestu već je bila i najveća dosad. Svi su se pitali je li to posljedica velikih požara u Australiji, emitiranja štetnih plinova ili nečega trećeg.
No kako se iznenada pojavila, tako je i iznenada nestala. Znanstvenici iz Copernicus Atmospheric Monitoring Service (CAMS) objavili su da se rupa - zatvorila.
The unprecedented 2020 northern hemisphere #OzoneHole has come to an end. The #PolarVortex split, allowing #ozone-rich air into the Arctic, closely matching last week's forecast from the #CopernicusAtmosphere Monitoring Service.
— Copernicus ECMWF (@CopernicusECMWF) April 23, 2020
More on the NH Ozone hole➡️https://t.co/Nf6AfjaYRi pic.twitter.com/qVPu70ycn4
Iako bi se zatvaranje ozonske rupe moglo povezati sa smanjenjem zagađenja zbog usporavanja cjelokupnog svjetskog gospodarstva, znanstvenici ističu da to nije slučaj.
COVID-19 vjerojatno nema nikakve veze s tim, objavili su iz CAMS-a i dodali: Zatvaranje su potaknuli neobično jaki i dugotrajni polarni vjetrovi te nema veze s promjenom u kvaliteti zraka.
Actually, COVID19 and the associated lockdowns probably had nothing to do with this. It's been driven by an unusually strong and long-lived polar vortex, and isn't related to air quality changes. You can read more about what's been going on here: https://t.co/Nf6AfjaYRi
— Copernicus ECMWF (@CopernicusECMWF) April 26, 2020
Ističu kako je do otvaranja rupe došlo zbog niskih razina ozona na Arktiku, što se događa rijetko, ali nije neobično. No neobično jest da se to dogodilo u proljeće.
Kako su pojasnili u NASA-i, ovako niske razine ozona pojavljuju se otprilike jednom u desetljeću. Iz ESA-e su početkom travnja objavili kako očekuju da se rupa sama zatvori kad temperature na Arktiku narastu i potaknu miješanje zraka bogatog ozonom i onoga u kojem ozona nedostaje.