NASA uključila generatore Voyagera koji su prestali raditi prije 37 godina

Od siječnja ova će četiri generatora raditi kao zamjena za generatore za koje su inženjeri utvrdili da od 2014. gube funkciju.

Martina Čizmić | 02.12.2017. / 10:08 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Nakon trideset sedam godina mirovanja u svemiru, četiri generatora sonde Voyagera 1, najdaljeg objekta koji je stvorio čovjek, ponovo su uključena, priopćila je NASA u petak.

tri vijesti o kojima se priča Međunarodna svemirska postaja, ISS Predznak većih problema? Što se to događa sa Međunarodnom svemirskom postajom? Iz NASA-e o svemu šute Južni pol Sunca Terra incognita Solar Orbiter snimio ono što nitko dosad nije vidio i otkrio pravi kaos na Suncu Oprez pri surfanju, ilustracija Upozorenje stručnjaka Opasnost od odjave pretplate: Evo na što trebate paziti ako želite kliknuti unsubscribe u mailu

Zahvaljujući ovom podvigu Voyageru 1 će se produljiti život za dvije do tri godine, istaknula je Suzanne Dodd, voditeljica projekta NASA-e.

Pomoću tih generatora Voyager 1 će se okrenuti u smjeru Zemlje kako bi njegove antene mogle komunicirati s našim planetom.

Sonda Voyager 1, koja je od svog lansiranja prije 40 godina promijenila povijest astronomije, putuje kroz međuzvjezdani prostor brzinom od gotovo 17 km u sekundi i trenutačno je više od 21 milijardu km udaljena od Zemlje.

Ponovno uključivanje generatora na toj udaljenosti bilo je, dakle, velik izazov.

Da bi to ostvarili, stručnjaci NASA-e su morali proučiti računalne programe kodirane u jeziku koji više nije u uporabi, rekao je glavni inženjer Chris Jones.

Znanstvenici su čekali 19 sati i 35 minuta da rezultat njihova istraživanja brzinom svjetlosti prijeđe golemu udaljenost između sonde i našeg planeta, nakon čega su u srijedu zaključili da je njihova zadaća uspjela.

Tako će od siječnja ova četiri generatora raditi kao zamjena za generatore za koje su inženjeri utvrdili da od 2014. gube funkciju.

S obzirom na uspjeh projekta Voyagera 1, NASA planira slično ispitivanje provesti na Voyageru 2, sestrinskoj sondi, čiji su generatori ipak u boljem stanju.

(Hina)

Vezane vijesti

Još vijesti