Sjevernoameričko zapovjedništvo za protuzračnu obranu (NORAD) pažljivo prati sve znakove mogućeg sjevernokorejskog lansiranja rakete koje su dužnosnici u Pjongjangu najavili kao "božićni dar", no u ovo doba godine prati i kretanje legendarnog lika koji dostavlja poklone djeci širom svijeta, objavio je NORAD u ponedjeljak.
Zajedničko američko-kanadsko zapovjedništvo sa sjedištem u Colorado Springsu ima zadaću izdavanja upozorenja i kontrolira sigurnost Sjeverne Koreje.
Više od 60 godina NORAD prati uživo kretanje Djeda Božićnjaka dok kočijama u koje su upregnuti sobovi obilazi svijet i dostavlja darove.
Primarna misija NORAD-a je obrana Sjeverne Amerike od prijetnji, no s ponosom nastavljamo tradiciju praćenja kretanja Djedice širom svijeta, naveo je NORAD u priopćenju.
Internetsku stranicu NORAD-a www.noradsanta.org, na kojoj se bilježi svaki korak Djeda Božićnjaka, svake godine pogleda 15-ak milijuna ljudi iz više od 200 zemalja svijeta.
Tradicija praćenja Djeda Božićnjaka započela je 1955. kada je robna kuća u Colorado Springsu objavila pogrešni telefonski broj Sjevernog pola u novinskom oglasu. Telefon je zazvonio u sjedištu NORAD-a i s jedne je strane bila mala djevojčica, a s druge pukovnik Harry Shoup.
Kad je shvatio razlog poziva, američki časnik uvjerio je zabrinutu djevojčicu da je Djed Božićnjak na putu, a kad se povećao broj djece koja su nazivala objavljeni broj, zapovjedništvo je dodalo novu zadaću svojoj misiji.
NORAD danas izvještava o kretanju Djeda Božićnjaka preko niza platformi, od Facebooka, Twittera i Instagrama do YouTubea.
(Hina)