Ne klikajte: Mr. Bean nije mrtav, ali bi mogao "ubiti" vaše računalo

Kriminalci preko Rowana Atkinsona žele izvući novac od naivnih korisnika Twittera i Facebooka.

Martina Čizmić | 20.07.2018. / 14:47 komentari
Rowan Atkinson (Foto: Getty)
Rowan Atkinson (Foto: Getty) (Foto: Getty)

Mr. Bean nije mrtav, nije se zabio automobilom u zid i nije počinio samoubojstvo. Sve je to lažna vijest iza koje se skrivaju prevaranti koji će vaše računalo zaraziti virusom, a onda i pokušati izvući još koju kunu iz vašeg džepa.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Facebookom i Twitterom kruži lažna vijest prema kojoj je omiljeni britanski glumac Rowan Atkinson, poznatiji kao Mr. Bean, poginuo u prometnoj nesreći.

Lažna vijest izgleda kao da dolazi s američke televizijske postaje Fox News i poziva čitatelja da klikne na link. No iza linka ne postoji vijest, već virus koji može naštetiti vašem računalu.

Neki linkovi vode na lažne stranice koje će posjetitelja obavijestiti da im je računalo "u kvaru" te navode broj telefona na koji se posjetitelj može obratiti za pomoć

Ako nazovu taj broj, posjetitelje će dodatno pokušati opljačkati traženjem osobnih podataka i broja kreditne kartice.

Dakle, ne klikajte na takve poveznice.

Facebook je upravo zbog takvih prijevara i širenja lažnih vijesti odnedavno uveo provjeru linkova i "fact check", kojim ukazuje korisnicima na legitimne izvore i stvarne vijesti.

Fact checking na Facebooku (Foto: Screenshot/Facebook) (Foto: Screenshot/Facebook)

 

Vezane vijesti