“Nećemo svaki put imati sreće”: Opasnost je sve veća, a posljedice bi mogle biti katastrofalne

Vjerojatnost takvih nesreća je mala, no ako do njih zaista dođe, moglo bi doći do prave katastrofe.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 06.02.2025. / 14:00

Zrakoplov, ilustracija (Foto: Getty Images)

Posljednjih godina svjedočimo velikom iskoraku svemirske tehnologije. Rakete u svemir lete gotovo svakodnevno, u orbiti je sve veći broj satelita, uključujući i prvi hrvatski satelit, a Musk testira raketu koja bi jednom ljude trebala odvesti na Mars.

Eksplozija Starshipa "Pada! Ti bi komadi mogli pasti na nas!" Internetom se šire nevjerojatni videozapisi eksplozije Starshipa iznad Kariba

No sva ta lansiranja nose i određene opasnosti, što smo najbolje mogli vidjeti prilikom nedavnog testiranja Starshipa koji je eksplodirao u zraku, dok su se njegovi dijelovi razletjeli iznad Atlantskog oceana. Nakon eksplozije brojni zrakoplov koji su letjeli u blizini promijenili su kurs kako bi izbjegli komade rakete. Srećom, u tom slučaju nisu zabilježene ljudske žrtve, no znanstvenici upozoravaju kako su takve rakete, odnosno njihove krhotine i tzv. svemirski otpad predstavljaju sve veću opasnost za ljude na Zemlji, kao i za zrakoplove.

Nekontrolirani ponovni ulasci svemirskih objekata predstavljaju rizik od sudara sa zrakoplovima u letu. Iako je vjerojatnost udara mala, posljedice bi mogle biti katastrofalne, komentirali su stručnjaci s kanadskog Sveučilišta British Columbia. S obzirom na to da broj lansiranja, a time i svemirskih objekata konstantno raste - trenutačno više od 2300 tijela raketa kruži Zemljinom orbitom i s vremenom bi trebali pasti na zemlju, raste i rizik da bi takvi predmeti iz svemira mogli udariti zrakoplove u letu.

Opasnost raste

A taj rizik od udara nekontroliranog svemirskog otpada, prema novom istraživanju, raste na čak 26 posto u područjima oko aerodroma s velikim zračnim prometom. Među inim, riječ je o područjima na sjeveroistoku SAD-a, sjeveru Europe te oko većih gradova azijsko-pacifičke regije. Opasnost raste s gustoćom zrakoplovnog prometa te se u istraživanju upozorava kako bi nadležna tijela za sigurnost zrakoplovstva i letova trebali uzeti u obzir takav oblik prijetnje.

Iako su rakete i sateliti napravljeni tako da izgore prilikom njihova ponovnog ulaska u atmosferu ili da potone u ocean, ostaci Starshipa pronađeni su i na kopnu, a prije 3 godine svijet je s nestrpljenjem iščekivao informacije o padu kineske rakete Long March 5B, za koju se prvotno predviđalo da bi čak mogla pasti negdje na području južne Europe, no na kraju je završila u Pacifičkom oceanu. Stručnjaci naglašavaju kako je u tom slučaju bila riječ o nekontroliranom padu ostatka rakete tako da je mogla završiti zaista bilo gdje. Zbog straha od te rakete neki su aerodromi privremeno zatvoreni, dok je 650 letova odgođeno.

Muškarac ne može spavati, ilustracija Buka, podrhtavanje tla i prozora, knjige padaju s polica: Evo što uzrokuje napade panike nekim stanovnicima Kalifornije

Treba podsjetiti i na nedavnu situaciju iz Kenije, gdje je pronađen ostatak rakete, kao i na svemirski otpad koji je završio na pješačkoj stazi u Sjevernoj Karolini. Iako u svim tim situacijama nije bilo žrtava, sa sve većim brojem lansiranja jasno je kako opasnost i rizik rastu.

Kako je u jednom ranijem intervjuu objasnio bivši NASA-in administrator Sean O'Keefe, opasnost od svemirskog otpada sve je veća te je upozorio da nećemo svaki put imati sreće.

Izvor: The Sun 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti