Znanstvenici su uočili zagonetan blijedo sivi sjaj usred živopisne zelene i crvene polarne svjetlosti, što pruža nove detalje o atmosferskim procesima. Znanstveni tim s kanadskog Sveučilišta u Calgaryju, koristeći podatke iz Transition Region Explorera (TREx), istražuje taj fenomen, koji nalikuje prethodno dokumentiranoj atmosferskoj anomaliji poznatoj kao STEVE (Strong Thermal Emission Velocity Enhancement).
Vidjeli biste ovu dinamičnu zelenu auroru, vidjeli biste dio crvene aurore u pozadini i, odjednom, vidjeli biste ovu strukturiranu, gotovo poput mrlje, sivu ili bijelu emisiju povezanih aurora, objasnila je fizičarka Emma Spanswick sa Sveučilišta u Calgaryju i jedna od autorica novog istraživanja koje je objavljeno u časopisu Nature Communications.
Sunčeve nabijene čestice, koje se povremeno oslobađaju u naletima prema Zemlji, u interakciji su s atmosferskim molekulama i stvaraju aurore. Aurorama obično dominiraju zelene i ružičaste nijanse, koje pokreću kisik i dušik. Međutim, sive i bijele emisije, vidljive povremeno, do sada nisu imale jasno objašnjenje.
Sličnost i razlika u usporedbi sa STEVE-om
Spomenuta anomalija STEVE, prvi put uočena prije puno godina kao sivkastoljubičasta pruga koja se razlikuje od aurore, nadahnula je usporedbe.
Postoje sličnosti između onoga što sada vidimo i STEVE-a. STEVE se manifestira kao ova ljubičasta ili siva struktura. Da budem iskrena, visina spektra između njih je vrlo slična, ali ovo... gotovo je ugrađeno u auroru, primijetila je Spanswick.
TRExov sustav slikanja visoke razlučivosti pomogao je znanstvenicima u analizi tih jedinstvenih emisija. Njihova otkrića sugeriraju da su sive mrlje, u rasponu od nekoliko desetaka do stotina kilometara, rezultat kemijskih reakcija potaknutih toplinom unutar same aurore. Taj proces može proizvesti elektromagnetske valne duljine različite od konvencionalnih aurora.
Iako točni mehanizmi zasad ostaju hipotetski, znanstvenici predlažu novi lanac atmosferskih događaja koji uzrokuju ovaj sjaj. Laboratorijske simulacije atmosferskih slojeva i daljnja promatranja mogli bi pružiti ključne uvide u ovu kemijsku dinamiku.
Izvor: Science Alert