Brad Smith, bivši sportaš i treća osoba na svijetu koja je primila Neuralinkov moždani implantat, postao je prvi pacijent s amiotrofičnom lateralnom sklerozom (ALS) i prvi korisnik s nemogućnošću govora koji koristi tu tehnologiju. Nakon dijagnoze ALS-a, Smith više ne može govoriti niti se kretati, ali sada može upravljati digitalnim alatima isključivo mislima.
Od misli do akcije - kako implantat funkcionira?
Neuralinkov čip, ugrađen u Smithovu motoričku moždanu koru, veličine je pet složenih euro kovanica jedna na drugu i sadrži više od 1000 elektroda koje detektiraju specifične moždane signale. Smith ih koristi za upravljanje pokazivačem na svom MacBook Pro računalu, što mu omogućuje, primjerice, uređivanje videa.
Neuralink ne čita konstantan tok mojih misli, objasnio je, ističući da uređaj interpretira signale koji ukazuju kako i kamo želi pomaknuti pokazivač na računalu.
Iako je isprva zamišljao pokret ruke, otkrio je da mu bolje funkcionira kad zamišlja pokrete jezika i stiskanje čeljusti. Tom metodom izradio je i video u kojem on vodi narativ na YouTubeu. Riječ je o prvom videu koji je ikad montiran pomoću Neuralinka ili sličnog sučelja mozak-računalo.
Povrat vlastitog glasa i svakodnevice
Pomoću umjetne inteligencije stvorena je sintetska verzija Smithovog glasa na temelju starih snimki, čime je omogućena naracija vlastitim glasom.
Uzbuđen sam što ću ovo imati u glavi i prestati koristiti pogledom upravljane uređaje, rekao je u videu, objašnjavajući da Neuralink pruža veću slobodu od prijašnjeg uređaja koji je radio samo u mračnim prostorijama.
Snimke prikazuju Smitha kako igra videoigru Mario Kart sa svojom djecom.
Godinama smo radili da dođemo do ovoga, i još uvijek se slomim i zaplačem. Stvarno je lijepo imati novu svrhu, rekao je Smith, a prenosi Business Insider.
Tijekom posjeta Neuralinkova tima, sam šef te kompanije Elon Musk nazvao je Smitha.
Nadam se da će ovo promijeniti život tebi i tvojoj obitelji, poručio mu je u pozivu Musk.