Njemačka zaoštrila pravila: Društvene mreže moraju ukloniti "jasno kažnjiv" sadržaj u roku 24 sata

Kritičari zakona smatraju problematičnom činjenicu da se "provedba zakona" tj. odluka o tomu što je protuzakonito ili ne, prepušta međunarodnim kompanijama.

Martina Čizmić | 01.04.2020. / 13:17 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

 Njemačka vlada donijela je u srijedu nove mjere za zaštitu korisnika društvenih mreža koje vlasnike tih mreža obvezuju na bržu reakciju u slučaju uvreda ili prijetnji korisnicima.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca

Reformom zakona o pretresu internetske mreže jačamo prava korisnika društvenih mreža, objasnila je ministrica pravosuđa Christine Lambrecht.

Korisnicima društvenih mreža kojima se prijeti ili koji su izloženi uvredama treba omogućiti da to brzo i jednostavno mogu prijaviti, dodala je Lambrecht.

Zakon sada vlasnike društvenih mreža poput Facebooka, Instagrama ili Twittera prisiljava na bržu i oštriju reakciju protiv sadržaja u kojima se širi mržnja, teroristička propaganda ili se poziva na nasilje.

Društvene mreže ubuduće su dužne u roku od 24 sata s mreže ukloniti sadržaje koji su "jasno kažnjivi". Isto tako su dužni u roku od 48 sati reagirati na pritužbe korisnika. Dopune zakona kompanije koje stoje iza društvenih mreža obvezuju na objavljivanje izvješća o odnosu prema pritužbama dva puta godišnje.

Isto tako je omogućen prigovor i onim korisnicima koji smatraju da su njihovi sadržaji uklonjeni bez razloga. Društvene mreže su u tom slučaju dužne objasniti zašto je određeni sadržaj uklonjen.

Kritičari zakona smatraju problematičnom činjenicu da se "provedba zakona" tj. odluka o tomu što je protuzakonito ili ne, prepušta međunarodnim kompanijama.

Ministarstvo pravosuđa smatra da je konačna odluka u slučaju nekog spora u nadležnosti njemačkih sudova.

(Hina)

Vezane vijesti