Zamislite budućnost u kojoj se sve što radite nalazi pod povećalom države i podložno je ocjenjivanju preko sustava koji ima zadane parametre. Tako prikupljeni bodovi doslovce bi određivali vaš status u društvu, primjerice jeste li dobar građanina ili loš, kakve tendencije imate, kakav životni stil vodite i slično.
Zvuči kao znanstvena fantastika? U Kini to potaje stvarnost, jer do 2020. planiraju implementirati sustav kojim bi ocjenjivali svojih 1,4 milijarde stanovnika. Taj sustav Kinezi zovu "tablica društvenih bodova" (Social Credit Score), a njihove će građane ocjenjivati po kriterijima poput toga s kim održava kontakte, kakvi su im politički kontakti, prema bogatstvu, poštuju li zakone i propise i slično, piše portal Rumble.
Ocjenjivat će se zapravo sve, od društvenog života do potrošačkih navika pojedinca.
Neke od najvećih kineskih tehnoloških kompanija već su započele s testiranjem tog programa, a korisnici preko aplikacija mogu pratiti koliko bodova imaju.
Source: China To Use Social Credit Ratings For Keeping Score On Its Citizens by INSH
Mračan scenarij
Dosad je taj sustav naišao na podijeljena mišljenja u tamošnjoj javnosti. Dok s jedne strane kineska vlada ističe kako će sustav nagrađivati iskrenost i povjerenje, loš bodovni rezultat izazvat će manje mogućnosti zapošljavanja i napredovanja u društvu.
Kritičari tog sustava predviđaju mračan ishod u toj čitavoj priči jer smatraju da će kineska vlada zapravo nadzirati sve oblike aktivnosti vlastitih građana. Ukratko, to bi u doslovnom smislu značilo definitivan kraj pojma osobne privatnosti.
Neki su američki dužnosnici među tim kritičarima i upozoravaju da će se Kina pretvoriti u policijsku državu uvođenjem tog programa.
Znanstvena (ne)fantastika?
Ipak, vratimo se na znanstvenu fantastiku kao jedini, pa makar i fiktivni ili, ako hoćete, nerealni uvid u takvu budućnost. S tim u vezi nije loše spomenuti američku sci-fi komediju Orville, koja u jednoj od svojih epizoda prikazuje vrlo, vrlo sličan sustav, odnosno planet na kojem je društvo organizirano tako da njegovi građani ocjenjuju jedni druge u baš svemu što rade. Sustav funkcionira tako da za svaku interakciju unosite pozitivan ili negativan bod, a ako netko skupi određeni broj negativnih bodova, onda ga se stavlja na javno glasovanje u realnom vremenu, poput ad hoc referenduma. Ako je rezultat takvog glasovanja negativan i prelazi određenu granicu, odnosno broj glasova, život tog građanina ništavan je i on biva ubijen, u kontroliranim uvjetima, naravno.
Sličnost s kineskim modelom je očita, čak i frapantna, no nadajmo se ipak da u kineskoj verziji neće biti tako drastičnih posljedica.