Nova prijevara na Twitteru: "Verificirani" Musk dijeli bitcoine

Profil s imenom Elona Muska i plavom kvačicom koja potvrđuje da je riječ o verificiranom profilu na Twitteru dijeli bitcoine na ovoj društvenoj mreži… Naravno da je riječ o prijevari.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 07.11.2018. / 10:23 komentari
Elon Musk (Foto: AFP) (Foto: Afp)

Poznata izreka kaže – ako se nešto čini predobro da bi bilo istinito, onda vjerojatno nije istinito, a ova se izreka može primijeniti i na tvitove u kojima je Elon Musk objavio da je dao ostavku na dužnosti u Tesli te je odlučio svojim vjernim pratiteljima podijeliti 10 tisuća bitcoina, pri čemu jedan korisnik može maksimalno dobiti bitcoine u vrijednosti do čak 192 tisuće dolara. No prije nego što prime bitcoine, korisnici prvo moraju kliknuti na link koji je postavio u tvitu i poslati od 0,1 do 3 BTC-a u bitcon novčanik kako bi "potvrdili svoje adrese" i tek nakon toga moći će primiti između jednog i 30 bitcoina.

tri vijesti o kojima se priča Mreže optičkih kablova iznad šume u Ukrajini Jesu mreže, ali nisu paukovi VIDEO Pogledajte nestvaran prizor na krošnjama ogromne šume u Ukrajini Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Uređaj koji izvlači pitku vodu iz zraka Nije znanstvena fantastika Stvorili pitku vodu iz "ničega": Ovaj genijalan izum mogao bi spasiti mnoge živote

Ono što ovu prijevaru čini (djelomično) uvjerljivom jest plava kvačica pored imena Elon Musk na Twitteru te komentari (od kojih neki također imaju kvačicu koja potvrđuje verifikaciju na ovoj mreži) u kojima se korisnici zahvaljuju Musku na bitcoinima koje im je dao.

Riječ je, naravno, o hakerima koji su preuzeli kontrolu nad određenim brojem verificiranih profila na Twitteru te su promijenili ime tih profila u Muskovo ime, no dok se korisničko ime može mijenjati, ime profila ne može, pa tako pored imena Elona Muska stoji korisničko ime @PantheonBooks, što jasno ukazuje na to da sam profil nema veze s Muskom. Hakeri su čak i promovirali ovu objavu tako da se pokaže što većem broju korisnika, a dio osoba nasjeo je na prijevaru jer je u novčanik koji su hakeri objavili u privitku objave uplaćeno skoro 180 tisuća dolara.

Inače, ime Elona Muska često se koristi u internetskim prijevarama jer prevaranti pokušavaju iskoristiti njegovo ime i veliki utjecaj u industriji, a kao što vidimo iz ovog primjera, često u tome i uspijevaju. On, naravno, nije jedina osoba zanimljiva prevarantima – npr. ime osnivača kriptovalute ethereum Vitalika Buterina toliko se puta koristilo u prijevarama i navodnim darivanjima njegove kriptovalute da je on na Twitteru odlučio promijeniti ime u "Vitalik Non-giver of Ether".

Izvor: Slate
 

Vezane vijesti