Od ovog tjedna kreće radikalna promjena i početak kraja za fact checkere na Facebooku

Umjesto pojedinaca i organizacija koji će odlučivati o tome što je se može, a što ne objavljivati na Metinim društvenim mrežama, sada će to određivati - zajednica, odnosno sami korisnici.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 08.04.2025. / 10:55 komentari
Mark Zuckerberg (Foto: Afp)

Početkom godina Mark Zuckerberg najavio je veliku promjenu za svoje društvene mreže koje je opisao kao povratak korijenima i stavljanje naglaska na slobodu govora i izražavanje. Te promjene uključuju kraj za tzv. fact checking, odnosno sustav provjere činjenica u okviru kojeg su posebne organizacije provjeravale istinitost sadržaja objavljenog na Facebooku, Instagramu i Threadsu.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Neobičan bljesak na Saturnu Znanstvenici se nadaju FOTO Je li djelatnik NASA-e i astronom amater prvi put dosad zabilježio neuhvatljivi događaj na Saturnu? Sustav protuzračne obrane Patriot u Ukrajini Američki stručnjaci upozoravaju Ovaj američki sustav protuzračne obrane postao je top-oružje, ali i top-meta za Ruse

Gužva, ilustracija Najbolji pokazatelj vremena u kojem živimo: Tisuće su izišle na ulice, morala je reagirati i policija, a razlog je totalno bizaran

Kako je Zuckerberg objasnio, iako je pristup korištenjem provjera činjenica bio dobronamjeran, s vremenom su došli do točke u kojoj se radi previše pogrešaka, frustrira korisnike te prečesto staju na put slobodnom izražavanju.

Zbog toga su se odlučili ukinuti takav sustav provjere činjenice i zamijeniti ga s “Community notes” - o tome je li nešto istinito ili ne, odnosno o točnosti tih objava odlučivat će sami korisnici koji će moći dodavati bilješke i objasniti kontekst tih objava.

Podijeljene reakcije

Ova Metina odluka naišla je na podijeljene reakcije. Za dio korisnika, to je odlična odluka jer smatraju da je sustav provjeravanja činjenica kakav se do sada koristio pristran i ovisi o ljudima i organizacijama koje provjeravaju te činjenice, odnosno njihovim stavovima. S druge strane, dio korisnika smatra kako se ovime otvara put za širenje dezinformacije, lažnih vijesti i govora mržnje.

Lažne vijesti, ilustracija Krizna situacija u IT-u: Kako prepoznati i zaštititi se od lažnih vijesti o tehnologiji?

Kako će se to odraziti na sadržaj na Metinim društvenim mrežama, saznat ćemo u narednom razdoblju. Od ovog tjedna takve bilješke zajednice primijenjivat će se na ovim mrežama u SAD-u, dok će se na ostalim tržištima i dalje primijenjivati fact checkeri.

Kako će ova značajna promjena utjecati na Facebook, Instagram i Threads, vrijeme će pokazati, a na Tech Timesu komentirali su kako je, nakon što je na platformi X uveden takav način praćenja istinitosti objava, značajno povećan broj dezinformacija i lažnih vijesti. 

Vezane vijesti