Opasnosti za starije osobe na internetu – kako ih prepoznati i kako se zaštititi?

Prijevare postaju sve sofisticiranije i sve ih je teže uočiti, a prevaranti najčešće ciljaju upravo - starije građane.

Martina Čizmić | 18.02.2025. / 11:25 komentari
Starije osobe na internetu, ilustracija (Foto: Getty Images)

Digitalizacija i napredak u tehnologiji potaknuli su i starije generacije da počnu intenzivno koristiti računala, pametne telefone, internet i društvene mreže. Koriste ih kao kanal komunikacije s prijateljima i obitelji, kao izvor informacija, ali i za zabavu.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

No, često je i mlađima koji su puno vještiji s tehnologijom teško pratiti što se sve novo događa na internetu, pa ne iznenađuje što su upravo starije osobe najčešće na udaru internetskih kriminalaca i prevaranata. 

S obzirom na to da i u policiji primjećuju kako je sve više prijava prevara gdje su žrtve starije osobe, pripremili smo popis najčešćih oblika prevara i nekoliko savjeta kako ih izbjeći. 

Najčešće internetske prijevare i kako ih izbjeći

  • Financijske prijevare

Mnoge prijevare ciljaju na bankovne račune i uštede starijih osoba. Prevaranti se predstavljaju kao bankovni službenici ili porezni inspektori i potiču starije da podijele svoje financijske podatke s njima. Najčešće ih pokušavaju nagovoriti da otkriju bankovne podatke jer "nisu potpisali sve papire u banci" ili "se vrši provjera podataka".

  • Kako se zaštititi?

Ne dijelite PIN, lozinke ili brojeve kartica putem telefona, poruka ili e-maila

Ako dobijete sumnjiv poziv, prekinite vezu i sami kontaktirajte svoju banku.

Ne pozivajte nepoznate osobe koje se predstavljaju kao da su iz banke u svoj stan. 

  • Lažne e-mail poruke (phishing)

Prevaranti često šalju e-mailove koji izgledaju kao da dolaze od poznatih institucija, tražeći da kliknete na sumnjive linkove ili preuzmete zlonamjerne datoteke.

Ovakva e-pošta može izgledati identično ili vrlo slično porukama koje banke doista šalju, koristi logotipe, izgled i način komunikacije stvarne e-pošte, od primatelja traži preuzimanje priloženih dokumenata ili klikanje na poveznicu, koristi izraze koji ostavljaju dojam hitnosti te traže osobne i kartične podatke.

Računalna prijevara, ilustracija Mislilo da ga kontaktira banka, a onda ostao bez više tisuća eura

  • Kako se zaštititi?

Provjerite adresu pošiljatelja – službeni e-mailovi ne dolaze s nepoznatih ili sumnjivih domena.

Ne otvarajte sumnjive privitke ili nepoznate linkove. Ako niste sigurni je li neki link "legitiman" postavite kursor iznad njega (bez klikanja) i pročitajte adresu koja piše. Ako to nije adresa institucije koja se predstavlja u poruci, nemojte klikati. U Hrvatskoj sve državne institucije imaju vršnu domenu (onaj dio na kraju adrese) .hr - ne com.hr ili samo com. 

Koristite antivirusni program koji prepoznaje phishing prijetnje.

  • Telefonske i WhatsApp prijevare

Stariji ljudi često postaju mete prevaranata koji ih kontaktiraju putem telefona, predstavljajući se kao rođaci u nevolji ili kao policijski službenici. Najčešće su to poruke s nepoznatog broja, u kojima se osoba predstavlja kao netko od članova obitelji tko je u nevolji i hitno treba novac (opljačkani na putu, pokvario se mobilni telefon/automobil/zapeli negdje neplanirano).

Računalna prijevara, ilustracija Varaždinka instalirala "aplikaciju za zaštitu od hakera" pa ostala bez 4.900 eura

  • Kako se zaštititi?

Ako primite hitan poziv ili poruku od "rođaka" koji traži novac, provjerite tu informaciju s drugim članovima obitelji.

Ne odgovarajte na nepoznate brojeve koji traže osobne ili financijske podatke.

  • Društvene mreže i lažni profili

Starije osobe često postaju mete lažnih profila koji ih navode na emotivne ili financijske prijevare. Najčešće su romantične prijevare u kojima nepoznata osoba kontaktira stariju osobu i navodi ju na pomisao da ulaze u romantičnu vezu, obećavajući susret, ali navodeći kako nema novca za putovanje. S druge strane, financijske prijevare najčešće su vezane uz "brze kredite" ili ulaganje u kriptovalute "s brzim i velikim povratom ulaganja".

Šok zbog prijevare, ilustracija Prijevara na Facebooku koju je jako teško prepoznati: Zbog bliskih prijatelja i rodbine možete ostati bez novaca

  • Kako se zaštititi?

Ne prihvaćajte zahtjeve za prijateljstvo od nepoznatih osoba.

Ne dijelite osobne podatke ili slike s ljudima koje ne poznajete u stvarnom životu.

Provjerite autentičnost profila prije nego što stupite u kontakt.

  • Lažne online trgovine i ponude

Neke web stranice i stranice na društvenim mrežama nude proizvode po iznimno niskim cijenama, navodeći kako se radi o rasprodaji, zatvaranju trgovine ili "jedinstvenoj ponudi". No, jednom naručeni proizvod ili nikad ne stigne ili stigne nešto što nema veze s naručenim proizvodom. 

Internetska prijevara, ilustracija Nesretna žena iz Pule u dvije različite prevare ostala bez više od 50 tisuća eura

  • Kako se zaštititi?

Kupujte samo na provjerenim i poznatim web stranicama. Ako niste sigurni radi li se o pravoj stranici provjerite ju - pogledajte ima li navedenu adresu odnosno kontakt telefon i e-mail zajedno s imenom tvrtke. Guglajte ime te trgovine i provjerite spominje li se u kontekstu sumnjivih stranica.

Provjerite recenzije i ocjene prije nego što nešto kupite. 

Ako ponuda zvuči predobro da bi bila istinita, vjerojatno je prijevara.

Možete upisati stranicu u CERT iffy, servis koji će provjeriti internetsku trgovinu i dati vam informacije radi li se o sumnjivoj ili pravoj stranici. 

 

Na kraju, bez obzira na to koliko mislite da znate, uvijek budite oprezni, informirani i ne vjerujte svemu što vidite na internetu.

 

Vezane vijesti