Robot Jueying razvijen je u Kini, a uz pomoć kolega znanstvenika sa sveučilišta Edinburgh u Velikoj Britaniji, dobio je i umjetni mozak u obliku duboke neuronske mreže, odnosno algoritma koji je dizajniran tako da oponaša rad ljudskog mozga.
Jueying je tako, potpomognut umjetnom inteligencijom naučio oduprijeti se napadima i kako ustati ili kaskati kad ga netko, poput recimo čovjeka, napadne.
Njegov umjetni mozak funkcionira tako da kad napravi nešto korisno za obavljanje svog zadatka, onda prima nagradu, a kad napravi nešto loše, onda se to digitalno bilježi kao negativno ponašanje. Drugim riječima, riječ je o vrlo sofisticiranom sustavu metode pokušaja i pogreške, koji služi za učenje robota.
Pristup umjetne inteligencije vrlo je različit jer hvata iskustvo, koje robot skuplja u stotinama tisuća pokušaja, nekad čak milijunima pokušaja, ističe Zhibin Li, jedan od autora studije i robotičar sa sveučilišta Edinburgh.
Za Jueyingovu obuku zaduženo je osam "trenera" koji su zaduženi za razvijanje njegovih sposobnosti poput hodanja, održavanja ravnoteže, trčanja i drugih.
Kad bi se robot suočio s teškim zadatkom, poput padanja preko neravnih površina, svaki od tih algoritamskih trenera bi se aktivirao i rekao stroju što da napravi kako bi se vratio nazad na noge.
Stoga kad mu priđe čovjek i gurne ga rukom, nogom ili predmetom na tlo, Jueying zna kako se opet vratiti na noge i to vrlo brzo.
Šira slika ili šira vizija jest da ćemo imati sve pametnije strojeve, koji će moći kombinirati fleksibilne i prilagodljive vještine u hodu kako bi obavili različite zadatke koje dotad nisu još iskusili, rekao je na kraju Li.
Izvor: Independent
.@InfAtEd, @ZJU_China researchers devised a new deep learning architecture that can combine pre-learned skills to create new skills on the fly. A four-legged robot using the #AI quickly navigated complicated situations, such as recovering from a fall: https://t.co/ehpK3h8aYp pic.twitter.com/8KXsHdnFcj
— Science Robotics (@SciRobotics) December 11, 2020