Ovi škotski otoci mogli bi riješiti jedan od velikih misterija Zemlje

Škotsko otočje Garvellach moglo bi otključati Zemljinu zaleđenu prošlost, držeći jedini potpuni zapis planeta o razdoblju Zemlje koje je izazvalo naknadnu pojavu prvih životinja.

Branimir Vorša | 16.08.2024. / 10:23

Otoci Garvellach
Otoci Garvellach (Foto: Rob Walker/Google Maps)

Otoci Garvellach, u blizini zapadne obale Škotske, mogli bi sadržavati odgovore na jednu od najstarijih misterija na Zemlji, tvrde znanstvenici, koji su otkrili da ti otoci daju najcjelovitiji zapis o ulasku Zemlje u takozvanu fazu "Snježne Zemlje" (Snowball Earth). Riječ je o kriogenskom povijesnom razdoblju koje je počelo prije otprilike 720 milijuna godina, kada se gotovo cijeli planet zaledio u dvije faze koje su trajale 80 milijuna godina.

Nuklearni rat, ilustracija Smrtonosna igra političara s nesagledivim posljedicama: Milijuni mrtvih, glad i pustoš na Zemlji

Navedeni ledeni događa značajan je jer je otvorio put za pojavu prvih životinjskih vrsta. Otoci Garvellach čuvaju jedinstveni, nepromijenjeni geološki zapis iz tog razdoblja, za razliku od drugih regija u kojima je glacijalna erozija izbrisala kritične dokaze te vrste.

Svaki sloj stijene na Zemlji služi kao povijesni zapis, otkrivajući uvjete iz različitih razdoblja. Međutim, do nedavno se vjerovalo da ključni slojevi koji su doveli do razdoblja Snježne Zemlje nedostaju zbog erozije. Istraživači s University College Londona, predvođeni prof. Grahamom Shieldsom, sada su otkrili da su otoci Garvellach iznimka.

Snimili smo trenutak ulaska u ledeno doba u Škotskoj koji nedostaje u svim drugim mjestima na svijetu, istaknuo je za BBC prof. Shields.

Za inicijalno otkriće zapravo je zaslužan Elias Rugen, doktorand na Sveučilištu u Londonu, koji je prvi datirao slojeve stijena otoka Garvellach i identificirao ih kao one koji pripadaju toj kritičnoj povijesnoj eri Zemlje. Njegova otkrića, objavljena u časopisu Journal of the Geological Society of London, sugeriraju da bi otoci Garvellach mogli zaslužiti prestižnu oznaku "zlatni šiljak", koja označava mjesta s najboljim geološkim zapisima o događajima koji su promijenili naš planet.

Snijeg Kako je prvobitni život preživio vrijeme kad je Zemlja bila zaleđena? Novi nalazi mogli bi otkriti odgovor

Rugen je svoja otkrića predstavio sucima "Kriogenske potkomisije" više puta i čeka mišljenje šire geološke zajednice. Spomenuta potkomisija je primarno tijelo za olakšavanje međunarodne komunikacije i znanstvene suradnje u kriogenskoj stratigrafiji usmjerenoj na bolje razumijevanje evolucije Zemljinog sustava tijekom kriogenskog razdoblja. Ako ne bude primjedbi ili boljih kandidata, zlatni šiljak iduće godine mogao biti dodijeljen otocima Garvellach, podižući znanstveni profil lokacije i privlačeći daljnja istraživanja.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti