Ovo je Barakuda, novi američki adut na tržištu krstarećih projektila

Amerikanci su predstavili je modularnu, autonomnu seriju krstarećih projektila dizajniranu za jeftine, precizne udare te prilagodljivu različitim platformama i misijama kojima je potrebna brza proizvodnja u velikim količinama.

Branimir Vorša | 12.09.2024. / 10:20

Barakuda 250
Barakuda-250 (Foto: Anduril)

Američka tvrtka Anduril Industries predstavila je "Barakudu" (Barracuda), novu seriju autonomnih krstarećih projektila dizajniranih za skalabilnu, modularnu upotrebu. Ti projektili, nazvani proširiva autonomna zračna vozila, trenutačno prolaze testove leta.

Tvrtka se fokusira na takozvane "M" konfiguracije tih projektila, koje predstavljaju jeftinije precizne projektile. Andurilove Barakude mogu se lansirati iz helikoptera, zrakoplova i raznih kopnenih i pomorskih platformi. Jedinica za obrambene inovacije SAD-a (DIU) ispituje Barakudu za svoj program Enterprise Test Vehicle (ETV), što odražava sve veći interes američke vojske za jeftina, brzo proizvediva samostojeća oružja.

Tri modela za sve potrebe na bojištu

Obitelj projektila Barakuda uključuje tri modela: Barakuda-100, Barakuda-250 i Barakuda-500, svaki dostupan u "M" konfiguracijama. Svi dizajni imaju iskačuća krila, sklopive repne peraje i pogonske sustave, s maksimalnim brzinama do 925 kilometara na sat. Dizajn uključuje komercijalne komponente za smanjenje troškova i pojednostavljenje proizvodnje.

Barakuda-100, najmanji model, može nositi bojnu glavu od 16 kilograma i ima domet od 111 do 157 kilometara, ovisno o tome lansira li se s površine ili iz zraka. Prikladan je za helikoptere poput AH-1Z Vipera i AH-64 Apachea, kao i za zrakoplove AC-130 te druge platforme.

SR-72 Sve je više dokaza da se američki špijunski hiperosnični zrakoplov možda već proizvodi u strogoj tajnosti

Svi ste upoznati s ratnim igrama, gdje, znate, Sjedinjenim Državama i našim saveznicima ponestane kritičnog streljiva u prvih tjedan ili dva sukoba, objasnio je Andurilov glavni strateški direktor Chris Brose, koji naglašava važnost nadopunjavanja streljiva tijekom dugotrajnih sukoba, piše portal The War Zone.

Barakuda-250 ima sličan kapacitet nosivosti, ali s većim dometom - do 370 kilometara za zračna lansiranja. Ta je inačica namijenjena za korištenje taktičkim ratnicima zrakoplovima i bombarderima, a moguće i za kopnene platforme poput HIMARS-a ili brodove američke ratne mornarice.

Barakuda-500 najveći je model, sposoban nositi bojnu glavu od 45 kilograma i dizajniran isključivo za scenarije lansiranja iz zraka, s dometom do 926 kilometara. Taj model mogao bi se koristiti preko lansirnih sustava na paletama, poput Rapid Dragona američkog ratnog zrakoplovstva.

Lansiranje Minuteman III projektila Amerikanci testirali nuklearni hipersonični balistički projektil koji do Moskve može stići za samo 30 minuta

Serija Barakuda namijenjena je gađanju i kopnenih i morskih prijetnji. Anduril istražuje mogućnosti navođenja za gađanje različitih ciljeva, uključujući i one u pokretu. "Osnova svega što postoji unutar Barakude jest operativni sustav Lattice", primijetio je Brose, koji o njegovoj sposobnosti kaže da radi samostalno, ali i u rojevima.

Andurilov pristup Barakudi naglašava jednostavnost u proizvodnji jer se oslanja na komercijalne komponente kako bi troškovi bili niski. Tvrtka tvrdi da je za proizvodnju Barakde potrebno 50 posto manje vremena i da je 30 posto jeftinija od postojećih rješenja.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti