Pametni telefoni procijenili da je njemačka aplikacija za koronu prezahtjevna i - ugasili ju

Aplikacija koja bi trebala građane upozoriti ako su došli u kontakt s nekim tko je pozitivan na koronavirus tjednima je zapravo bila beskorisna.

Martina Čizmić | 24.07.2020. / 12:07 komentari
Corona Warn App (Foto: Zimo)

Brojne zemlje diljem svijeta razvile su različite aplikacije za praćenje kontakata zaraženih koronavirusom. I dok su neke zemlje razvijale vlastite apliakcije, druge su uzele prokušane verzije i prilagodile ih svojim potrebama. Hrvatska bi također trebala ovih dana dobiti svoju aplikaciju za praćenje kontakata zaraženih koronavirusom. Kako će izgledati i funkcionirati, još nije poznato, ali zna se da će biti dobrovoljna, odnosno da ju građani neće morati instalirati ako to ne žele.

tri vijesti o kojima se priča Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Uređaj koji izvlači pitku vodu iz zraka Nije znanstvena fantastika Stvorili pitku vodu iz "ničega": Ovaj genijalan izum mogao bi spasiti mnoge živote Samsung Galaxy S25 serija - 11 Nakon Britanaca, pozvali i Amerikance Iz Samsunga pozvali korisnike na aktivaciju važne opcije na telefonima

Slika nije dostupna Hoćete li je koristiti? Aplikacija za praćenje kontakata trebala bi biti dostupna u Hrvatskoj kroz dva tjedna

Slika nije dostupna Ne vjeruju joj: Slovenci baš i ne žele koristiti aplikaciju za praćenje kontakata zaraženih koronavirusom

I u Njemačkoj je već nekoliko mjeseci u upotrebi aplikacija za praćenje kontakata zaraženih koronavirusom, a prema posljednjim informacijama, instaliralo ju je 16 milijuna građana, odnosno tek petina ukupnog stanovništva te zemlje. Problem je što je i među tih 16 milijuna pametnih telefona na koje je aplikacija preuzeta, na dijelu njih ona bila "mrtvi kod u uređaju".

Kako je otkrio njemački Bild, neki mobiteli pogonjeni Androidom procijenili su da aplikacija, koja se mora stalno ažurirati i biti aktivna, troši previše energije te su ju - ugasili.

Prema nekim procjenama, na dijelu pametnih telefona aplikacija koja je vlasnike trebala upozoriti da su bili u kontaktu sa zaraženom osobom jednostavno nije funkcionirala. I to nekoliko tjedana.

Krivnja je dijelom na njemačkom Ministarstvu zdravstva koje je izdalo aplikaciju, a nije testiralo kako se aplikacija ponaša na različitim uređajima. Dijelom i na korisnicima koji su mogli isključiti takvu opciju štednje baterije, ali nisu. A dijelom i na pametnim telefonima jer su jednostavno - previše pametni.

Slika nije dostupna Problemi za Britance: Aplikacija za praćenje kontakata krši odredbe GDPR-a?

Slika nije dostupna Na granici ćemo uz putovnicu pokazati i aplikaciju koja garantira naš COVID-19 status?

Zanimljivo, iz njemačkog SAP-a koji je napravio aplikaciju ističu kako je problem već dulje poznat te kako su u često postavljanim pitanjima naveli kako isključiti opciju štednje baterije i ostaviti aplikaciju aktivnom. No tko od korisnika zaista čita "često postavljana pitanja" i kako uopće može primijetiti da mu aplikacija koja bi trebala raditi u pozadini - ne radi?

Kako bi riješili taj problem, u SAP-u su napravili novu verziju aplikacije, koja će zaobići opciju štednje baterije i tako ostati stalno aktivna. No pitanje je koliko je ljudi možda bilo izloženo virusu, a da to nisu znali jer je aplikacija koja ih je trebala obavijestiti - spavala.

Izvor: Bild

Vezane vijesti