Po lektiru, umjesto u knjižnicu, na portal eLektire

Na portalu eLektire dostupno je 40 potpuno novih e-lektira, dok su 32 postojeće obogaćene brojnim dodatnim sadržajima.

Martina Čizmić | 08.11.2018. / 16:41 komentari
Djevojčica čita (Foto: Getty Images) (Foto: Getty Images)

U okviru pilot-projekta e-Škole CARNET je, u suradnji s Bulaja nakladom, digitalizirao 72 nove inačice lektirnih djela. Riječ je o 36 osnovnoškolskih i 36 srednjoškolskih e-lektira koje su dostupne na istoimenom portalu eLektire. One se mogu čitati na stolnom ili prijenosnom računalu, e-čitaču, tabletu, pametnom telefonu ili drugom mobilnom uređaju u svim formatima (PDF, EPUB, web-format i Brailleov digitalni format).

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

CARNET-ov portal eLektire već punih devet godina omogućuje jednostavan, brz i praktičan pristup školskoj lektiri, a od ove jeseni dostupno je 40 potpuno novih e-lektira, dok su 32 postojeće obogaćene brojnim dodatnim sadržajima.

Dodatni sadržaji podrazumijevaju bilješke o piscu i djelu koje pored opisa života autora donose i prikaz djela u povijesno-umjetničkom kontekstu. Korisnici na raspolaganju imaju i rječnik manje poznatih termina, žargona i dijalektizama koji doprinosi boljem razumijevanju lektire. Kako bi se učenike zainteresiralo i motiviralo da pročitaju cjelovito književno djelo izrađeni su multimedijalni sadržaji, tzv. audio i video mamci s prijevodom na hrvatski znakovni jezik.

Sve e-lektire prilagođene su učenicima s teškoćama. Uz već spomenuti prijevod na hrvatski znakovni jezik, dostupne su i u posebnom formatu koji je prilagođen čitanju na Brailleovim digitalnim uređajima. U zvučnom su obliku u cijelosti dostupne knjige kao što su Hektorovićevo "Ribanje i ribarsko prigovaranje", Goetheov "Werther", Gundulićeve "Suze sina razmetnoga", "Čudnovate zgode šegrta Hlapića" Ivane Brlić-Mažuranić, Baumov "Čarobnjak iz Oza", "Gulliverova putovanja" Jonathana Swifta i druge. One su izrađene s ciljem pojašnjavanja i pomoći osobama s teškoćama u čitanju, ponajprije osoba s disleksijom, ali i pojašnjavanja, učenja pravilnog izgovora i razvoja vještine slušanja kod svih učenika.

Tri lektirna djela, "Priče iz davnine", "Čudnovate zgode šegrta Hlapića" i "Prosjak Luka" izrađena su u obliku građe lagane za čitanje posebno prilagođene učenicima s poteškoćama u čitanju i razumijevanju teksta. Za one koji žele znati više tu su upute i smjernice koje učenike ohrabruju na traženje novih informacija i potiču ih na aktivnosti primjerene njihovoj dobi. Kako bi provjerili svoje znanje i razumijevanje na zabavan i jednostavan način, učenici mogu ispuniti i literarni kviz.

Pristup svim sadržajima na portalu potpuno je besplatan i dostupan je učenicima i studentima, kao i njihovim nastavnicima te profesorima uz korištenje elektroničkog identiteta u sustavu AAI@EduHr, ali lektiru mogu čitati i svi ostali zainteresirani uz prethodnu prijavu na portalu.

Vezane vijesti