U zamršenoj obrambenoj strategiji tijela koju dirigira naš imunološki sustav, događaju se bitke protiv upala, korištenjem kemijskih agenasa i staničnih ubojica za popravak štete. Međutim, do poremećaja u tom procesu može doći zbog različitih čimbenika, uključujući i život na visokokaloričnoj zapadnjačkoj dijeti, što povećava rizik od upalnih sindroma povezanih s brojnim zdravstvenim stanjima.
Istraživanje donijelo rezultate suprotne očekivanjima
Znanstvenici sa Sveučilišta u Cambridgeu istražili su vezu između gladovanja i upala, nastojeći razotkriti temeljne mehanizme koji ih povezuju. U studiji koja je uključivala 21 dobrovoljca, koji su zamoljeni da pojedu obrok od 500 kalorija, suzdrže se od jela 24 sata te nakon toga pojedu još jedan obrok od 500 kalorija, uzorci krvi otkrili su povećanje arahidonske kiseline, masnoće koja se prethodno povezivala s upalom, a ne s time da smanjuje rizik od iste. Iznenađujuće, činilo se da post zapravo smanjuje razine upale, suprotno očekivanjima.
To pruža potencijalno objašnjenje kako nas promjena naše prehrane – posebice postom – štiti od upale, posebno štetnog oblika koji podupire mnoge bolesti povezane sa zapadnjačkom visokokaloričnom prehranom, pojašnjava Clare Bryant, imunologinja sa Sveučilišta u Cambridgeu.
Daljnji pokusi s uzgojenim stanicama pokazali su da arahidonska kiselina smanjuje aktivnost inflamasoma NLRP3, proteinskog kompleksa koji izaziva upalu. NLRP3 upale služe kao zvona za uzbunu koja potiču imunološki odgovor u tijelu, potencijalno postajući pretjerano agresivnim i dugotrajnim u slučajevima poput zapadnjačke prehrane. Istraživanje vezano za navedena otkrića objavljeno je u časopisu Cell Reports.
Intrigantne paralele s aspirinom
Otkriće britanskih znanstvenika povlači intrigantne paralele s aspirinom, za koji se zna da stupa u interakciju s NLRP3, i naglašava ulogu inflamasoma u bolestima kao što je Alzheimerova bolest.
Ono što je posljednjih godina postalo očito, jest da je jedan inflamasom posebno – NLRP3 – vrlo važan u nizu velikih bolesti, ističe Bryant.
Dok nova otkrića upućuju na moguću vezu između posta i zaštite od degeneracije mozga, naglašava se da su za potvrdu potrebna dodatna istraživanja.
Još je prerano reći štiti li post od bolesti poput Alzheimerove i Parkinsonove bolesti, jer su učinci arahidonske kiseline samo kratkog vijeka, ali naš rad pridodaje rastućoj količini znanstvene literature koja ukazuje na zdravstvene dobrobiti ograničenog unosa kalorija, poručuje na kraju Bryant.
Izvor: Science Alert