Predavanja na fakultetima i konferencijama održavat će hologrami

U budućnosti predavanja na fakultetima i konferencijama održavat će hologrami predavača – oni bi npr. mogli biti u posebnom studiju u New Yorku, dok bi se njihov hologram prikazao u Londonu, a mogli bi komunicirati i razgovarati s publikom kao da su zaista u predavaonici.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 05.11.2018. / 11:51 komentari
Hologram (Foto: Imperial College London) (Foto: Imperial College London)

Tehnologija je uvelike promijenila način edukacije jer nam je omogućila da svom znanju svijeta pristupimo sa samo nekoliko dodira prstom po ekranu, a uskoro će omogućiti i potpuno novi način predavanja koji će u konferencijske dvorane i učionice dovesti – holograme. Prvi će u ovakvom načinu predavanja uživati studenti na Imperial College Business Schoolu na kojem je prošlog tjedna održano prvo hologramsko predavanje.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Sustav protuzračne obrane Patriot u Ukrajini Američki stručnjaci upozoravaju Ovaj američki sustav protuzračne obrane postao je top-oružje, ali i top-meta za Ruse

Za razliku od predavanja preko videoveze, zahvaljujući hologramu predavači će biti (virtualno) prisutni u predavaonicama i dvoranama i moći će održavati predavanja – riječ je o 3D hologramima uz koje se stječe dojam da su osobe zaista fizički prisutne na predavanjima. Također, predavanja neće biti snimljena i reproducirana, već će se održavati uživo, pa će predavači (odnosno njihovi hologrami) moći komunicirati sa studentima, odgovarati na njihova pitanja, gledati pojedince u oči kad s njima razgovaraju i slično.

Ovakav način održavanja predavanja mnogo je jednostavniji i jeftiniji u odnosu na plaćanje povratne avionske karte, smještaja u drugih troškova, a iskustvo je slično kao i da se predavači zaista nalaze u dvorani. Postoji mogućnost snimanja i naknadnog reproduciranja predavanja holograma, no tada, naravno, nema interakcije s publikom.

Na početku će se predavanja držati iz New Yorka i Los Angelesa, a predavači će morati biti u studijima za snimanje s crnom pozadinom osvijetljenom s obje strane.

Ovu tehnologiju razvila je kanadska kompanija AHRT Media te je već korištena za prikaz poznatih ličnosti poput Elvisa i Michaela Jacksona.

Alternativa je korištenje softvera za videokonferencije, ali vjerujemo da hologrami daju mnogo veći osjećaj prisutnosti, komentirao je Dr. David Lefevre, direktor Edtech Laba za BBC.

 

Vezane vijesti