Predsjednik Microsofta poslao poruku Trumpu oko Kine i Rusije: “Ne bi trebali tolerirati…”

Brad Smith je rekao kako je i dosadašnja administracija napravila odličan posao, no smatra kako su potrebni dodatni koraci.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 23.11.2024. / 11:57

Brad Smith (Foto: Afp)

Moderni ratovi ne vode se samo s raketama, tenkovima, dronovima i klasičnim oružjem, već i u kibernetičkom prostoru te i takvi napadi mogu biti iznimno devastirajući i nanijeti veliku štetu. Dok je ovih dana u fokusu javnosti ruski napad na Ukrajinu balističkim projektilom, kao i prijetnje novim napadima, predsjednik Microsofta Brad Smith upozorio je i na veliku opasnost koja prijeti od hakera sponzoriranih od strane država.

Pretraživanje interneta, ilustracija Oprez! Upišete li ovih šest riječi u tražilicu, velika je vjerojatnost da će vas hakirati

Tako je pozvao Donalda Trumpa i njegovu administraciju da zaštiti SAD-a od kibernetičkih napada koji prvenstveno dolaze iz Rusije, Kine i Irana. Naglasio je kako bi kibernetička sigurnost trebala biti “istaknutije pitanje” u međunarodnim odnosima. Iako je administracija aktualnog predsjednika Bidena napravila odličan posao i napredak po ovom pitanju, smatra kako su potrebni dodatni koraci s kojima bi spomenute zemlje trebali odvratiti od njihovih neprijateljskih aktivnosti u kibernetičkom prostoru. U intervjuu za Financial Times poslao je poruku Trumpu i ljudima koji će voditi njegovu administraciju naglasivši kako ne bi trebali tolerirati razinu napada kakvu vidimo danas.

A takvih je napada sve više i usmjereni su protiv vladinih agencija i velikih kompanija, a hakeri su bili itekako aktivni i tijekom izborne kampanje. Jedan Microsoftov direktor prošlog je mjeseca rekao kako su grupe hakera, koje su ranije povezali s ruskim obavještajnim agencijama, sudjelovale u više od 23 tisuće napada na više od 600 organizacija u SAD-u.

Iako neke od napada, poput ransomwarea s kojima se želi izvući što više novaca od napadnutih ciljeva, pokreću grupe kibernetičkih kriminalca, Smith kaže kako ruska vlada često tolerira, a u nekim slučajevima čak i sudjeluje u takvim napadima. Ranije ove godine direktor FBI-a Christopher Wray upozorio je na kineske hakere čiji su napadi na vrhuncu te su kibernetički kriminalci s istoka uspjeli ukrasti tehnologiju i podatke vezane uz umjetnu inteligenciju koju razvijaju američke kompanije.

Span Cyber Security Arena - 1 Stručnjaci za kibernetičku sigurnost upozoravaju: "Umjetna inteligencija može biti prijetnja, ali i rješenje"

Prošle godine i Microsoft se našao na udaru kineskih hakera te se pokazalo da se taj napad mogao spriječiti te da se “nikada nije trebao dogoditi”, zbog čega se kompanija našla na udaru velikih kritika, a kako bi preuzeo odgovornost za te propuste, izvršni direktor tvrtke Satya Nadella zatražio je smanjenje plaće od 5 milijuna dolara. Kako smo ranije pisali, iako je 5 milijuna dolara za većinu ljudi na svijetu nevjerojatan iznos koji nikada neće imati na računu, ne treba se brinuti za Nadelline financije jer je, usprkos tome, u posljednjoj fiskalnoj godini zaradio čak 30 milijuna dolara više u odnosu na godinu ranije.

Izvor: Business Insider
 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti