Prvi čovjek fuzijskih istraživanja u svijetu dolazi u Dubrovnik na Simpozij o fuzijskim tehnologijama

Dubrovnik će imati priliku ugostiti vodeće svjetske fuzijske znanstvenike i stručnjake iz EU-a, Kine, Japana, Južne Koreje i Sjedinjenih Američkih Država te stručnjake iz industrije.

Martina Čizmić | 16.09.2022. / 12:07 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Dubrovnik će sljedećeg tjedna postati svjetsko središte za fuzijska istraživanja. Točnije ugostit će 32. Simpozij o fuzijskim tehnologijima, jednu od najprestižnijih konferencija o fuzijskim istraživanjima, na kojem se očekuje čak tisuću sudionika. 

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Slika nije dostupna Više od tisuću fuzijskih znanstvenika i stručnjaka dolazi na simpozij u Dubrovniku

Kako su priopćili iz Instituta Ruđer Bošković, koji je organizira ovogodišnji simpozij, svoje prvo službeno pojavljivanje u statusu generalnog direktora najvećeg projekta današnjice - 13 milijardi eura vrijednog Međunarodnog termonuklearnog eksperimentalnog reaktora - ITER, imat će dr. sc. Pietro Barabaschi novo izabrani generalni direktor ITER-a. 

Simpozij je fokusiran na najnovija eksperimentalna dostignuća i aktivnosti u fuziji, te okuplja vodeće svjetske fuzijske znanstvenike i stručnjake iz EU-a, Kine, Japana, Južne Koreje i Sjedinjenih Američkih Država, uz direktore Međunarodnog termonuklearnog eksperimentalnog reaktora – ITER, Europske agencije za fuziju (F4E), predstavnike Europske komisije i Europske zajednice za atomsku energiju (EURATOMA), te uz vrlo jaku industrijsku sekciju s više od 120 sudionika.

Program otvaranja dodatno će začiniti i svečana dodjela nagrade 'SOFT Innovation Prize' koja se pod pokroviteljstvom Europske komisije dodjeljuje izvrsnim istraživačima i inženjerima koji rade na inovativnim rješenjima golemih izazova u fuzijskim istraživanjima. Nagradu će u ime Komisije uručiti Karolina Janatkova, Policy Officer at the European Commission, DG RTD.

Ilustracija fuzija (Foto: Getty Images) Veliki uspjeh u nuklearnoj fuziji: Korejski znanstvenici uspjeli održati fuziju čak 30 sekundi

Kako bi se zadovoljile rastuće svjetske potrebe za energijom, fuzijskih stručnjaci i istraživači diljem svijeta rade na najnovijim znanstvenim dostignućima i stvaraju uvjete za pokretanje visokih tehnologija i inovacija, a sve s ciljem stvaranje neiscrpnog, sigurnog i čistog izvora energije.

Velik dio ovih tehnologija i inovacija koristit će se i u drugim znanstvenim i industrijskim sektorima, za dobrobit društva i upravo je u tome dodana vrijednost fuzijskih istraživanja. Cilj nagrade je potaknuti istraživačku zajednicu na jačanje inovacija i poticanje poduzetničke kulture u istraživanjima fuzije.

Upravo s mandatom jačeg uključivanja industrije i poduzetnika u fuzijske projekte vrijedne više stotina milijuna eura, u popodnevnom dijelu programa prvog dana simpozija SOFT 2022 (19. rujna) održat će se 'Industry Day'. Ono što je iznimno važno za jače uključivanje hrvatskih poduzetnika u ove vrijedne tendere jest sastanak predstavnika hrvatskih i španjolskih industrija. Više o značenju 'Industry Daya' i milijunskim ugovorima koji su otvoreni za hrvatske tvrtke.

Slika nije dostupna Mala Hrvatska jača i od velikih sila: U razvoju fuzije sudjelujemo znanjem, ljudima, pa čak i materijalima

Vezane vijesti