Huawei je proteklih godina dokazao da može napraviti dobre bežične slušalice, koje ne samo da privlače pozornost svojim mogućnostima, već i dizajnom.
Nove FreeBuds Pro 4 definitivno spadaju u kategoriju slušalica koje će svojim izgledom prvo privući poglede, a onda i iznenaditi svojim mogućnostima.
Naime, već otvaranjem kutije, jasno je da je Huawei ovaj put, posebnu pozornost posvetio stvaranju dojma luksuza za korisnike. Crna kutija u kojoj su u sredini smještene slušalice, decentno zlatno-brončana boja slova koja se nadovezuje na takve linije na samim slušalicama i kućištu za punjenje, ostavlja dojam da se radi o puno skupljem proizvodu nego što on to zaista jest.
Huawei FreeBuds Pro 4 - 5 (Foto: Zimo)
Mi smo imali priliku testirati slušalice u zelenoj boji koje su već zbog toga djelovale posebno i drugačije, dok će ljubiteljima klasike vjerojatno biti privlačnije u crnom ili bijelom izdanju.
Osim slušalica u kućištu, u kutiji se nalazi i kabel za punjenje, ali i zanimljiv dodatak. Huawei je odlučan u tome da slušalice zaista odgovaraju svakome, pa je u pakiranju dostupno i nekoliko različitih veličina silikonskih odnosno pjenastih nastavaka za u uho, kako bi slušalice zaista savršeno ušle.
Za većinu će korisnika nastavci s kojima slušalice dolaze biti i više nego zadovoljavajući, dok će oni s posebno malim ili posebno velikim ušnim kanalom, morati malo testirati udobnost. Zašto je to bitno?
Huawei FreeBuds Pro 4 - 1 (Foto: Zimo)
Slušalice dolaze s opcijom adaptivnog poništavanja okolišne buke, koje se automatski prilagođava zvukovima u okolišu. Da bi ta opcija zaista funkcionirala i blokirala zvukove poput prometa, građevinskih radova ili čak nervoznog djeteta na letu, slušalice moraju savršeno stajati u uhu. Kako bi to postigli, osim različitih navlaka, u Huaweiju nude i opciju svojevrsnog savjetovanja koji materijal i veličinu navlake odabrati.
Dovoljno je staviti slušalice u uši i u Huawei AI Life aplikaciji (koja je dostupna i za Android i za iOS, kao i za Huawei), odabrati testiranje nastavka. Sam test traje manje od pola minute i zaista može činiti razliku između dobrog i izvrsnog zvuka. Osim toga, u aplikaciji je moguće i dodatno podesiti različite "profile" slušanja kako bi zvuk bio u potpunosti prilagođen potrebama svakog korisnika.
To ne znači da ćete u potpunosti biti odsječeni od ostatka svijeta kad stavite FreeBuds 4 Pro u uši. Naprotiv, zahvaljujući Ambient Aware modu i pojačavanju glasova, možete zadržati slušalice u ušima i svejedno čuti ljude oko sebe ili obavijest u javnom prijevozu. Moguće je čak i koristiti samo jednu slušalicu (u tom slučaju se FreeBuds Pro 4 automatski prebacuju u transparentan način rada).
Huawei FreeBuds Pro 4 - 7 (Foto: Zimo)
Jedan od glavnih problema takvog korištenja samo jedne slušalice, najčešće je što se druga lako zagubi ili izgubi. Do sad je to značilo da morate kupiti novi par. No, u Huaweiju su predstavili uslugu Loss Care, koja omogućuje nabavu zamjenske slušalice po sniženoj cijeni (za FreeBuds 4 Pro).
Posebno je zanimljiva opcija kontrole slušalica putem pokretanja glave. Do sad smo se već naviknuli na geste kojima možete odgovoriti na poziv, odbiti ga, aktivirati glasovnog asistenta, podesiti glasnoću i slično. No, sad pokretima glave možete prihvatiti ili odbiti poziv. Dovoljno je klimnuti glavom gore-dolje i poziv je prihvaćen, dok će klimanje lijevo-desno odbiti poziv. Izvrsna stvar koja zaista dobro funkcionira u momentima kad su vam ruke pune ili, recimo, mokre.
Kao i s gestama i ovu je opciju moguće isključiti ako ju ne želite koristiti ili mislite da vam ne treba. Iako toplo savjetujemo da isprobate.
Što se tiče kvalitete zvuka tijekom poziva, sustav četiri mikrofona sa senzorom koji provodi zvuk kroz kost i AI algoritmima, odrađuju svoj posao savršeno. Čak i u bučnoj okolini ili kad vjetar jako puše, glas je jasan i dobro se čuje.
Za one koji stalno nose slušalice u ušima, dobro će doći opcija spajanja slušalica s više uređaja, koja omogućuje jednostavno prebacivanje s jednog na drugi. Tako primjerice, možete na jednom uređaju slušati videopoziv, a na drugom biti spremni odgovoriti na telefonski poziv, bez vađenja slušalica iz uha.
Huawei FreeBuds Pro 4 - 9 (Foto: Zimo)
Jedna od važnih komponenti prilikom testiranja slušalica je njihova izdržljivost, odnosno trajanje baterije. Prema Huaweiju, kapacitet kutijice za punjenje iznosi 510 mAh, što zajedno sa baterijom od 55 mAH u samim slušalicama daje ukupno do 33 sata korištenja. Naravno, koliko će baterije trajati ovisi o tome što sa slušalicama radite.
Tijekom testiranja, mi smo uspjeli "izvući" oko četiri sata korištenja slušalica za telefonske pozive, nakon čega smo ih morali dopuniti u kućištu. Što se tiče slušanja glazbe (odnosno slušanja multimedije), ovisno o tome koji profil odaberete, možete očekivati oko šest sati korištenja. To je, u svakom slučaju, dovoljno da slušalice koristite bez potrebe za dopunjavanjem kućišta, cijeli dan. A i kad se ubace u kućište, slušalice se u potpunosti napune za nešto više od pola sata, dok je kućištu, zbog veće baterije potrebno oko sat vremena. Naravno, u kutiji ne dolazi punjač, već samo USB kabel.
Huawei FreeBuds Pro 4 - 4 (Foto: Zimo)
Iako je veoma teško reći jesu li neke slušalice bolje od drugih ili ne (jer to ovisi od osobe do osobe i njenih potreba), možemo reći da je korištenje Huawei FreeBuds Pro 4 bilo izuzetno ugodno. Zvuk je jasan, vanjski zvukovi prikladno blokirani, a obavljanje telefonskih poziva bez ikakvih problema. Čak možemo reći da je zvuk s FreeBuds Pro 4 nešto bolji nego u prethodnim verzijama, a dodatne opcije podešavanja zvuka čine slušanje glazbe zaista ugodnim iskustvom.
Poseban je plus dodatna mogućnost promjene navlaka na slušalicama i prilagođavanja svakom uhu. A nije na odmet spomenuti i da su dovoljno lagane da zaboravite na njih.
Dizajn samog kućišta za punjenje i slušalica napravio je korak više i takav jedan svakodnevni gadget pretvorio u modni dodatak.
Tražite li bežične slušalice koje dobro izgledaju, pružaju prilično vrijeme autonomije i k tome izvrstan zvuk, definitivno razmislite o Huawei FreeBuds Pro 4. Nije na odmet i to što, ako izgubite jednu slušalicu ne morate platiti 199 eura (kolika je maloprodajna cijena) za novi par, već možete kupiti samo onu koja vam nedostaje.