Revolucionarno otkriće: Punjive baterije s paukovom svilom kao jednom od komponenti

Kolumbijska znanstvenica otkrila je kako na ekološki način pretvoriti paukovu svilu u prirodan vodič struje koji bi baterijama produžio život.

Monika Nožić
Monika Nožinić | 07.08.2015. / 10:30 komentari
Revolucionarno otkriće: Punjive baterije s paukovom svilom kao jednom od komponenti

Kolumbijska znanstvenica otkrila je kako na ekološki način pretvoriti paukovu svilu u prirodan vodič struje koji bi baterijama produžio život.

tri vijesti o kojima se priča Hodanje (Foto: Thinkstock) Bitan je volumen, a ne intezitet Velika norveška studija potvrdila da je Hipokrat bio u pravu: "Ovo je najbolji lijek za čovjeka" Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju

Prema rezultatima istraživanja koje je provela Kolumbijski profesorica fizike, Gladis Aparicio, kombinacijom svile koju proizvodi banana pauk i druga dva netoksična elementa stvara se savršen prirodni vodič koji se može koristiti u automobilima, mobitelima i kućnim punjivim baterijama.

"Svojim doktorskim radom odlučila sam napraviti vodljivu membranu koja se može koristiti u krutim baterijama. Nazvala bih to bio-membrana izrađenim od paukove svile", rekla je Aparicio.

Ovakav je način više ekološki prihvatljiv, u usporedbi s tradicionalnim materijalima kao što su olovo, živa i kadmij.

"Svaki dan pokušavamo pronaći načine koji imaju manje štetan utjecaj na okoliš, a koji mogu produžiti vijek trajanja baterije, uz reciklirane i ekološki prihvatljive materijale", rekao je Jonathan Calderon, tvorac baterije nastale od paukove svile.

Izuzetno jaka i fleksibilna, paukova svila također se može koristiti i u medicinske, kirurške svrhe, umjetna ljudska tkiva te zaštitnu odjeću.

"Primjerice, u slučaju ispaljivanja metka, takva bi odjeća apsorbirala energiju metka do te mjere da ju metak ne bi mogao probiti", rekla je Aparicio objašnjavajući svojstvo paukove svile.

Iako je istraživanje ove znanstvenice osvojilo nagrade poput naslova "Izumitelja godine" u Kolumbiji i "Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo" u 2014. godini, kolumbijska znanstvenica rekla je da će nastaviti svoju studiju o paukovoj mrežu.

Izvor: AP

Vezane vijesti