Rusi razvijaju vlastite igraće konzole: Hoće li se moći nositi s liderima poput PS5 ili Xboxa?

Ruski pokušaji "digitalne neovisnosti" pokazuju koliko je to, u današnjem svijetu, zapravo teško.

Martina Čizmić | 01.01.2025. / 09:25

Konzola za videoigre, ilustracija (Foto: Getty Images)

 Otkako se Rusija zbog napada na Ukrajinu našla na udaru sankcija zapadnih zemalja, u toj su se zemlji pojavile brojne "alternative" popularnim proizvodima. A čini se da su sad odlučili napraviti i korak dalje te razviti vlastitu - konzolu za videoigre.

Naime, zamjenik predsjednika Odbora za informacijsku politiku ruskog parlamenta, Anton Gorelkin, na Božić je otkrio da Ministarstvo industrije i trgovine razvija domaću konzolu za videoigre. Iako je informacija o samom uređaju malo, nagađa se da bi te mogla temeljiti na ruskoj verziji Linuxa (Aurori ili Alt Linuxu) te imati procesor Elbrus koji je razvio moskovski centar SPARC.

Trailer za GTA VI Ovo će biti fantastična godina za gamere: Obilježit će je dvije velike stvari

Prema TechSpotu, koji je prvi izvijestio o ovome, procesor Elbrus daleko je od puno poznatijih Intela, AMD-a ili pak Arma i vjerojatno nikad neće dosegnuti snagu procesora koji koriste popularne konzole poput PlayStationa ili Xboxa. No, Rusi ni ne ciljaju na svjetsko tržište videoigara. Gorelkin je otkrio kako im je cilj da Rusi igraju ruske videoigre, što pak znači da bi igre za tu "rusku konzolu" trebali proizvoditi ruski studiji za razvoj videoigara.

Razvija se i konzola pod nazivom "igraj u oblaku", koja bi, baš kao što joj ime govori, trebala omogućiti igranje videoigara u oblaku.

Ibrahim Al-Nasser i njegove konzole Što mislite, koliko ih je? Postavljen je novi Guinnessov rekord za broj igraćih konzola povezanih s jednim televizorom

No, unatoč ambicioznim planovima i nastojanju ruske vlade da pronađe alternative (većinom) američkim programima i tehnološkim rješenjima, nemaju baš uvijek spremno "domaće" rješenje. Stoga se uvelike oslanjaju na pomoć svog saveznika - Kine. Tako su u Rusiji popularni kineski pametni telefoni i drugi pametni uređaji, a to bi se moglo još povećati ako SAD uvede sankcije i toj zemlji.

To ipak neće zaustaviti Rusiju da se nastavi boriti za svoj "tehnološki suverenitet", pa makar i on doveo do korištenja nešto starije ili lošije tehnologije nego što bi bila ona koja je dostupna ostatku svijeta.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti