Seizmolozi objavili koliko je točno potresa bilo u posljednja dva tjedna na zagrebačkom području

Iako Zagrepčani i dalje osjećaju podrhtavanja tla, ta su podrhtavanja izuzetno blaga i ukazuju na to da se tlo zapravo smiruje.

Martina Čizmić | 05.04.2020. / 12:13 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Potres koji je 22. ožujka probudio Zagrepčane i ostavio trajne posljedice na zgradama pružio se seizmolozima mnoštvo zanimljivih podataka. Iako su u prvi tren i serveri Seizmološke službe bili nedostupni, seizmografi i senzori nastavili su raditi i prikupljati podatke.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha"

Kako je na stranicama Seizmološke službe pri Geofizičkom odsjeku PMF-a napisala dr. sc. Marija Mustać, u prva dva tjedna nakon glavnog potresa (do 5. travnja u 6:24) locirala je 125 naknadnih potresa magnitude veće ili jednake 1.3, od kojih se najsnažniji, magnitude 5.0, dogodio isto jutro u sedam sati i jednu minutu. Sedam potresa imalo je magnitudu između 3.0 i 4.0, 31 potres bio je magnitude od 2.0 do 3.0, a najveći broj lociranih potresa (njih 86) bilo je magnitude manje od 2.0.

Dr. Mustač ističe kako je do 26. ožujka u 16 sati locirano ukupno 107 potresa, nakon čega se njihova učestalost smanjila. Svi potresi magnituda većih od 3 dogodili su se u to vrijeme. Dva potresa magnitude 3.0 dogodila su se 22. ožujka u 6:32 i 6:35 (između dva najjača potresa), potres magnitude 3.4 dogodio se isti dan u 7:41, a taj dan dogodila su se još dva potresa magnitude 3.0, u 9:04 te 10:11. Preostali potresi magnitude veće od 3 dogodili su se 23.3. u 11:12 te 24.3. u 20:53.

Iako Zagrepčani i dalje osjećaju podrhtavanja tla, ta su podrhtavanja izuzetno blaga i ukazuju na to da se tlo zapravo smiruje. 

Zanimljivo, European-Mediterranean Seismological Centre (EMSC) objavio je kako su Zagrepčani prijavljivali da u osjetili i potrese koji su imali magnitudu od samo 0,6 stupnjeva, što u normalnim uvjetima ne bi osjetili. Ali činjenica da su ljudi kod kuće i još uvijek im je u sjećanju svjež onaj najjači potres te nema prometa, vjerojatno utječe na to da osjećaju i najblaže vibracije. 

 

 

 

Vezane vijesti