Stiže nova generacija TV signala koja donosi poboljšanja i manje privatnosti

Novi standard za emitiranje signala i reprodukciju slike donosi bolju kvalitetu, ali i manje privatnosti

Tomislav Ćuto
Tomislav Ćuto | 19.11.2017. / 15:25 komentari
Televizija (Foto: Thinkstock) (Foto: Thinkstock)

ATSC 3.0 ili kako ga neki tituliraju “Next-Gen TV”, novi je standard koji donosi brojna poboljšanja kada je u pitanju emitiranje tv-signala općenito, ali i mobilna televizija, 3D, 4K UHD rezolucija, HDR, “high frame rate”, “wide color gamut” i sva ostala sila tehničkih specifikacija koje bi na trebale i mogle osigurati sve kvalitetniju sliku. I to bez obzira gledamo li određeni televizijski program ili “live streaming” putem našeg televizora, računala, tableta, pametnog telefona… Američki regulatori su usvojili ATSC 3.0 i cijela priča kreće, ali kao i uvijek, postoje dobre i loše vijesti…

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Dakle, Američka savezna komisija za komunikacije je s tri glasa za i dva protiv omogućila televizijskim kućama da počnu koristiti novi ATSC 30. Dobra je vijest uglavnom objašnjena u prvoj rečenici, jer s ovim standardom dolaze brojna poboljšanja, ne samo u kvaliteti prikaza, nego i interaktivnosti, novih sadržaja, mogućnosti kao što su gledanje sportskih prijenosa iz više kutova, neovisno o tome koji kut prikazuje “glavna” kamera za vrijeme prijenosa. Nema sumnje da će nova generacija TV-a biti sjajna, no kao što smo napisali, postoji i druga strana medalje…

Novi sustav će tako omogućiti “buđenje” ugašenog prijamnika, ako TV-kuća ili više njih procijene da korisnici moraju dobiti upozorenja o neposrednim opasnostima, kao što su oluje ili slično. Da bi se to omogućilo, logično je da se koristi geolokacijski sustav i pristup GPS modulu određenog uređaja, što su mnogi protumačili kao izravno narušavanje privatnosti korisnika. Postoji opravdani strah da će upravo ovakav sustav omogućiti oglašivačima da još bolje i detaljnije upoznaju navike gledatelja kako bi ih “zatrpali ciljanim oglasima”, bez obzira žele li to korisnici ili ne.

Nije zanemariv ni izravni utjecaj na tržište, s obzirom na to da će se morati nabaviti novi uređaji koji će u potpunosti moći podržavati sve što pruža ATSC 3.0. No, to je već dio koji se tiče konzumerskog društva u kojem živimo, najveća zabrinutost je vezana uz privatnost koja će uvođenjem novih standarda dobiti još jedan “udar”. Ali, privatnost i ionako već jako, jako dugo samo sanak pusti za sve nas koji “živimo u virtualnom svijetu”, pa zašto bi TV bio iznimka…

Vezane vijesti