Dogovaranje svih ugovora između EU i Velike Britanije trajalo je više od četiri godine. No, kad je objavljen pokazao je da dokument dulji od 1200 stranica ima i neke dijelove koji ne spadaju u 21. stoljeće.
Tako se u dijelu koji se odnosi na trgovinski sporazum, spominje tehnologija enkripcije podataka. No, tehnologija koja se spominje prilično je stara, više se ne koristi i izuzetno je ranjiva na hakerske napade.
Primjerice, navodi se korištenje 1024-bitne RSA enkripcije i SHA-1 hashing algoritma, koji su zastarjeli i više se ne koriste, a aktualni su bili prije više od jednog desetljeća.
Netscape Communicator is mentioned in Brexit document ... Almost feels like it is 40 years old ...1K RSA and SHA-1 ... one day we will build a digital world fit for the 21st Century ... pic.twitter.com/1cg6uX3clw
— Prof B Buchanan OBE (@billatnapier) December 26, 2020
Just in case you forget what Netscape Communicator 4.0 looked like ... pic.twitter.com/573xNdN3ZH
— Prof B Buchanan OBE (@billatnapier) December 26, 2020
Među ostalim, piše i da će se koristiti "moderni e-mail softver paketi uključuju Outlook, Mozilla Mail te Netscape Communicator 4.x". Ovaj potonji posljednji put je bio ažuriran 1997. godine i više ne koristi.
Zbog toga stručnjaci za računalnu sigurnost vjeruju kako je netko od birokrata samo kopirao dijelove iz starih dokumenata, bez imalo razmišljanja o tome što ti stručni izrazi znače i kako će se to odraziti na budućnost.
Inače, sporazum između EU i Velike Britanije o Brexitu dogovoren je na Badnjak, 24. 12. 2020., nakon čega je ekspresno odobren od strane članica EU, a očekuje se da će britanski parlament napraviti isto prije kraja ove godine kako bi od 1. 2. i službeno Velika Britanija izašla iz EU.
Izvor: BBC