Stručnjak za AI upozorava: Umjetna inteligencija mogla bi se iskoristiti za izazivanje još smrtonosnijih pandemija

Osobe koje su u industriji i koje su najbliže razvoju umjetne inteligencije mogu zamisliti kako bi se stvari za pet do deset godina mogle oteti kontroli.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 06.09.2023. / 13:47 komentari
Pandemija (Foto: Getty Images)

Na popis brojnih negativnih stvari koje nam prijete zbog umjetne inteligencije treba dodati još jednu - pandemiju. I to ne pandemiju poput koronavirusa koja je u kratko vrijeme promijenila način na koji živimo i radimo, već puno smrtonosniju pandemiju.

tri vijesti o kojima se priča Međunarodna svemirska postaja, ISS Predznak većih problema? Što se to događa sa Međunarodnom svemirskom postajom? Iz NASA-e o svemu šute Svemir Zavirite sami u dubinu svemira Napravljena najveća karta svemira: Prikazuje više od 800 tisuća galaksija i seže unatrag 13,5 milijardi godina Pogled na pametni sat, ilustracija Wear OS Na pametne satove dolazi značajka koja bi vam mogla spasiti život

Umjetna inteligencija Centar za kibernetičku sigurnost upozorava na opasnosti koje dolaze s umjetnom inteligencijom

Na to je upozorio Mustafa Suleyman, čovjek koji se prilično dobro razumije u ovu tematiku jer je jedan od osnivača DeepMinda, kompanije usmjerene na razvoj umjetne inteligencije koju je prije devet godina preuzeo Google. On je u međuvremenu promijenio posao, no i dalje radi na razvoju AI-a te je svjestan svih pozitivnih i negativnih strana ove revolucionarne tehnologije. A te negativne posljedice mogu biti prilično katastrofalne.

Gostujući u jednom nedavnom podcastu, kao najgori scenarij Suleyman je opisao da bi, koristeći AI, ljudi mogli početi eksperimentirati s patogenima, sintetskim patogenima koji bi slučajno ili namjerno mogli postati iznimno prenosivi i smrtonosni te bi se mogli početi širiti populacijom. Dao je i jedan primjer za to. Npr. kada bi za pet godina neki “klinac u Rusiji”, uz pomoć umjetne inteligencije, metodama genetičkog inženjeringa napraviti patogen i pustiti ga u svijet, što bi moglo uzrokovati pandemiju sa strašnim posljedicama za cijeli planet.

Nadamo se kako će takvi scenariji ostati samo na teoriji i da se nikada neće ostvariti u stvarnom svijetu jer možemo samo zamisliti kako bi takav svijet izgledao. A da bi se takav scenarij izbjegao, Suleyman je, kao i mnogi stručnjaci prije njega, pozvao na regulaciju ove tehnologije. Također, smatra kako je potrebno ograničiti pristup alatima i znanjima koji bi se mogli iskoristiti za spomenute scenarije izazivanja pandemije i slično.

Umjetna inteligencija, ilustracija Microsoft koristi novi, revolucionaran algoritam kako bi umjetnu inteligenciju učinio još sličnijom ljudima

Naglasio je kako osobe koje su u industriji i koje su najbliže razvoju umjetne inteligencije poput njega, zaista mogu zamisliti kako bi se stvari za pet do deset godina mogle oteti kontroli i zato treba reagirati već sada. Zaista eksperimentiramo s opasnim materijalima. Antraks nije nešto što bi se moglo kupiti preko interneta i s čim se može slobodno eksperimentirati. Moramo spriječiti pristup takvim stvarima, upozorio je Suleyman.

Izvor: NY Post

 

 

Vezane vijesti

Još vijesti