Svjetska zdravstvena organizacija: Krvna plazma ne bi se trebala koristiti u liječenju oboljelih od COVID-19

Krvna plazma pacijenata koji su se oporavili od COVID-19 ne bi se trebala koristiti u liječenju oboljelih jer nema dovoljno dokaza da poboljšava njihove šanse za oporavak, poručila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).

Hina | 07.12.2021. / 06:40 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Plazma onih koji su se oporavili od zaraze ne smanjuje ni potrebu za ventilatorima, naglasio je WHO.

tri vijesti o kojima se priča Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Kuglasta munja snimljena u Kanadi Zapanjili stručnjake VIDEO Bračni par s trijema kuće snimio iznimno rijedak i posve misteriozan vremenski fenomen Žena vježba s utegom u teretani Novo otkriće znanstvenika Vježbom do štita protiv raka? Moć vježbanja možda ne leži u mišićima, nego u...

Teza je da bi upotreba plazme zbog antitijela koje sadrži mogla neutralizirati novi koronavirus, spriječiti njegovo repliciranje i ograničiti štetu na tkivu, objašnjava Reuters.

Nekoliko studija nije pokazalo nikakvu vidljivu korist u liječenju teško oboljelih. Ispitivanje u SAD-u prekinuto je u ožujku nakon što je utvrđeno da plazma vjerojatno neće pomoći pacijentima s blagim i umjerenim simptomima bolesti.

Metoda je ujedno skupa i dugo traje, istaknuo je WHO u priopćenju.

Panel međunarodnih stručnjaka izričito je preporučio da se plazma ne koristi u liječenju pacijenata s blagim oblikom bolesti, a ne bi se, po njima, trebala koristiti ni u liječenju pacijenata s teškim i kritičnim oblikom bolesti, navodi WHO.

Slika nije dostupna Krvna plazma preboljelih pokazala slabe rezultate u liječenju hospitaliziranih s teškom upalom pluća i COVID-19
Slika nije dostupna Indijsko istraživanje pokazalo: Krvna plazma bivših COVID-19 pacijenata nije dovoljno učinkovita da bi se koristila za liječenje

Izuzetak su samo nasumična kontrolna ispitivanja, dodaju.

Preporuka je objavljena u British Medical Journalu (BMJ) i temelji se na dokazima iz 16 ispitivanja u kojima je sudjelovalo 16.236 pacijenata s blažim, teškim i kritičnim oblikom zaraze COVID-19.

Vezane vijesti