Razvoj tehnologije promijenio je mnogo stvari u našim životima. Otkako su se pojavili mobilni telefoni, sve rjeđe pamtimo brojeve telefone, e-mailovi i SMS-ovi zamijenili su pisma i razglednice, a tipkanje na računalima, tabletima i telefonima rezultiralo je time da smo zaboravili pisati pisana slova.
No, nedavno objavljeno izvješće u The Wall Street Journalu, otkrilo je da su mlađe generacije, osobito Gen Z i Gen Alpha, rođeni u 21. stoljeću, u sve većem broju odbacili i tradicionalnu tipkovnicu.
Tako standardne tipkovnice koje su svojim klikanjem izluđivale mnoge, kod novih generacija zamijenjuju ekrani osjetljivi na dodir. Stručnjaci koji su izvještaj obradili i analizirali ističu da je to rezultat sve intenzivnijeg korištenja tableta i pametnih telefona, kako u školi za učenje, tako i nakon škole za izradu zadaće, ali i u slobodno vrijeme za igranje i dopisivanje.
Canvas, popularni sustavu za upravljanje učenjem, objavio je kako je 39 posto zadataka predanih putem njegove platforme napravljeno pomoću mobilnih uređaja, a ne na računalu.
Prijelaz na zaslone osjetljive na dodir i uspon umjetne inteligencije (AI) izazivaju zabrinutost da bi tipkovnice mogle postati zastarjele i nepotrebne.
Iako provode više vremena na mobilnim uređajima i računalima, mladi zapravo tipkaju sporije od svojih roditelja koji su tipkati učili na klasičnoj tipkovnici. Dijelom jer nemaju onu povratnu informaciju, je li tipka uopće pritisnuta, a dijelom jer je veoma teško tipkati na ekranu bez gledanja kud vam prsti idu.
Stoga stručnjaci ističu kako one osobe koje mogu tipkati bez pretjeranog gledanja u tipkovnicu (bila ona fizička ili virtualna) mogu lakše prenijeti svoje misli na ekran, jer jednostavno, ne moraju razmišljati o tome gdje se nalazi sljedeće slovo i u kom smjeru moraju pomaknuti prste. A to onda, dugoročno, može dovesti do problema u komunikaciji. Dovoljo je pogledati razinu pismenosti današnjih generacija i učestalost kojom radije šalju duge glasovne poruke, umjesto tipkanja odgovora.
Iako je jasno da će takvi apeli teško promijeniti navike cijelih generacija, koje zahvaljujući brojnim aplikacijama više ne trebaju klasične instruktore kao pomoć u učenju, a uz razvoj AI chatbotova i glasovnih asistenata, čak ne moraju ni tipkati zadaće samostalno, možda ne bi bilo loše ipak zadržati neke "stare" vještine.
Jer tipkovnica je, u obliku kakvog poznajemo danas (QWERTZ/Y), prisutna već više od 150 godina i vjerojatno još barem neko vrijeme neće nestati.