Europa treba ulagati u istraživanja i inovacije kako bi privukla i zadržala znanstvenike iz cijelog svijeta, osobito nakon što su Sjedinjene Američke Države počele ukidati financijske potpore sveučilištima, složili su se u ponedjeljak eurozastupnici.
Akademske slobode izložene su velikom pritisku globalno i znanstvenici su sve više instrumentalizirani u cijelom svijetu. Kao mjesto u kojemu je nastalo prosvjetiteljstvo, Europa ima povijesnu odgovornost obraniti akademske slobode, rekla je Ekaterina Zaharieva, povjerenica Europske komisije za startupove, istraživanje i inovacije, u raspravi na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta.
Zaharieva je dodala da Europa treba biti ta "koja će zadržati i privući europske i međunarodne znanstvenike" i da je za to potrebna nadogradnja istraživačke infrastrukture, na čemu, napominje povjerenica, Komisija radi kroz Europski strateški forum za istraživačke infrastrukture (ESFRI) te pravni instrument Europski konzorcij za istraživačku infrastrukturu (ERIC).
Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa posljednjih tjedana najavljuje velike financijske rezove, a na meti se našla i znanstvena zajednica.
Sveučilište Johns Hopkins najavilo je sredinom ožujka da će otpustiti više od dvije tisuće zaposlenika u SAD-u i inozemstvu nakon što su ostali bez 800 milijuna dolara potpore. Sveučilištu Columbia u New Yorku zasad je ukinuta potpora u iznosu od 400 milijuna eura zbog "nepoduzimanja mjera protiv kontinuiranog uznemiravanja studenata Židova", kako je priopćila američka Opća upravna služba (GSA). Trump također želi potkopati programe različitosti, jednakosti i inkluzije na američkim sveučilištima, među ostalim.
Eurozastupnici su se složili u ponedjeljak da EU treba iskoristiti tu situaciju u SAD-u te početi davati prioritet istraživanju i inovacijama.
Pučanin Wouter Beke rekao je da Europa ima "jedinstvenu priliku nametnuti se kao utočište za međunarodne talente" sada kada Trumpova administracija smanjuje sredstva akademskoj zajednici, pa i sužava akademske slobode, ali je napomenuo da se EU mora unaprijediti kako bi to mogla postati. EU, stoga mlora težiti inovacijama i raditi na smanjenju prepreka za "startupove" i projekte razvoja i širenja poduzeća, ocijenio je.
Neka Europa postane atraktivno odredište za znanstvenike u budućnosti, rekao je Beke.
Socijaldemokrat Marcos Ros Sempere poručio je da "neprijatelji slobode uvijek prvo napadaju obrazovanje i istraživanje, ono što predstavlja napredak našeg društva" i da se upravo to događa u SAD-u te pozvao na više ulaganja u inovacije i istraživanja kako bi EU imala s čime privući talente.
Anna Strolenberg iz redova Zelenih rekla je da EU "može suosjećati sa svim znanstvenicima u SAD-u ili im ponuditi nešto bolje - mjesto gdje se istraživanje cijeni, mjesto gdje je akademska sloboda zaštićena".
Desni zastupnici ne dijele to mišljenje. Fernand Kartheiser iz redova Europskih konzervativaca i reformista rekao je u obrani Trumpovih politika da Europa po uzoru na SAD "treba odbaciti pseudoznanost poput rodne ideologije".
Marc Jongen iz kluba Europa suverenih nacija ocijenio je "licemjernima" tvrdnje da Trump srozava akademske slobode i tvrdio kako su konzervativni znanstvenici u SAD-u dobivali otkaze ili su prisiljeni napustiti svoje funkcije jer se ne žele prikloniti woke kulturi. Jongen je dodao da Trump zapravo svojim mjerama želi vratiti, a ne ukinuti akademske slobode.
Prema Indeksu akademske slobode (AFI) za 2024., kojim je obuhvaćeno 179 zemalja, SAD je naveden kao jedan od 34 slučaja sa "značajnim padom akademske slobode u posljednjih deset godina".
Najveći pad akademske slobode u Sjedinjenim Državama tiče se slobode istraživanja i poučavanja te institucionalne autonomije sveučilišta. Međutim, sada je također vidljivo pogoršanje slobode akademskog i kulturnog izražavanja. Pad potonjeg pokazatelja može se povezati s kontroverznim ograničenjima prosvjeda na američkim sveučilištima zbog rata u Gazi, uključujući raspoređivanje sigurnosnog osoblja i policije u kampusu, navodi se u izvještaju.