Podatkovni ili data centri u Hrvatskoj se razvijaju zadnjih 20-ak godina i sve ih je više, no potreba za njima sve je veća, a Hrvatska može postati regionalno središte u toj djelatnosti, istaknuto je u utorak na predstavljanju Hrvatske udruge data centara (HRDCA).
Udrugu su u svibnju osnovale tri tvrtke za pružanje usluga i/ili gradnju data centara - Digital Realty i DataBox te hrvatska podružnica globalne kompanije Vertiv, jedne od vodećih u svijetu u razvoju i gradnji data centara.
Čelni ljudi tih tvrtki pozvali su i druge kompanije koje se bave tim poslovima ili su im potrebne usluge, da se jave u udrugu.
Predsjednik udruge Goran Đoreski (direktor Digital Realty) kaže da je udruga osnovana jer industrija data centara treba svoje 'okruženje' da bi se razvijala kao u Europi i bolje pridonosila gospodarstvu i društvu, koje zbog razvoja internetskog poslovanja, digitalizacije i posebice u novije vrijeme jakog razvoja umjetne inteligencije (AI) za time ima sve veće potrebe. U planu je i pridruživanje krovnoj europskoj udruzi.
Veliki doprinos data centara lokalnoj ekonomiji i življenju
Data centri snažno pridonose lokalnoj ekonomiji, a koliko su važni pokazuje to što bez njih nema hitne službe, gorskog spašavanja, trgovine, telekom i usluga i sl. To je kritična infrastruktura, kao i opskrba energijom ili vodom, rekao je Đoreski.
Izazova za razvoj tog tržišta, kaže, ima puno, od energetskih jer trebaju puno energije, održivosti jer moraju biti 'ekološki', do potrebnih intenzivnih investicija u data centre, čija je gradnja skupa, te se kreće od desetaka do stotine milijuna eura, s time da 'traže' i strpljivost jer je povrat investicije za 10-ak godina.
Đoreski smatra poželjnim da tržište data centara u Hrvatskoj u idućim godinama raste brže od rasta u EU-u, koji se do 2030. procjenjuje na oko 12 posto godišnje te bi trebalo dostići vrijednost od oko 114 milijardi eura.
Snažan rast u svijetu i Hrvatskoj
Slično smatra i Igor Grdić, dopredsjednik udruge (i regionalni direktor Vertiva), koji je kazao da su data centri u svijetu i Europi u velikom zamahu, a da u Hrvatskoj trebaju biti "motori rasta", posebice industrije te da to treba "osvijestiti i u Vladi i javnosti".
Svjetsko tržište data centara je već dostiglo vrijednost od oko 300 milijardi dolara, a u iduće tri-četiri godine očekuje se da će se uvećati tri do četiri puta. Za Hrvatsku ne mogu reći točne brojke koliko je data centara i o vrijednosti tržišta, ali raste i okuplja ne samo korisnike usluga nego i jako puno partnera, tvrtki raznih veličina, iznio je.
Za to tržište, prema riječima dopredsjednika udruge Filipa Olujića, direktora DataBox-a, još nema regulatora, pa je regulativa također jedan od ciljeva rada udruge, kao i energetska učinkovitost centara, bolji uvjeti poslovanja, održivost i promocija.
Podršku je udruzi pružila Austrijska udruga data centara, čiji je predsjednik Martin Madlo rekao da su "data centri okosnica novog svijeta", ne samo kao tehnološka potreba za pohranu podataka nego i centri inovacija i suradnje.
Bez data centara danas puno toga ne bi bilo moguće, primjerice veliki koncerti ili utakmice, što traži jako puno terabajta podataka, a to se zadnjih desetak i više godina stalno povećava. Hrvatska ima dobru poziciju, tvrtke, pojedince i znanja da se pridruži europskom i svjetskom tržištu data centara, poručio je.
Data ili podatkovni centri su infrastrukturni objekti za ICT, ali i druge industrije, sa serverima povezanima za pohranu svih vrsta (računalnih) podataka te obradu i upravljanje velikom količinom podataka uz visoku razinu sigurnosti.