Južna Koreja objavila je u ponedjeljak da će do kraja godine nabaviti 10 tisuća čipova za umjetnu inteligenciju, naglasivši da se težište svjetskog natjecanja u tom sektoru prebacuje s kompanija na "nacionalne inovacijske ekosustave".
U svibnju prošle godine južnokorejska vlada najavila je domaćoj industriji čipova paket potpora od 26 bilijuna wona (19 milijardi dolara), uz izjavu tadašnjeg predsjednika Yoona Suka Yeola da će otprilike 17 milijardi wona biti plasirano putem državne razvojne banke za poticaj ulaganjima u industriji poluvodiča.
Južna Koreja matična je zemlja najvećih svjetskih proizvođača memorijskih čipova Samsunga Electronicsa i SK Hynixa, ali kaska za nekim rivalima na područjima kao što su projektiranje i ugovorna proizvodnja čipova.
Oko 80 posto udjela u svjetskom tržištu grafičkih procesora trenutno drži američka Nvidia.
Južna Koreja trenutno drži tek jedan posto udjela u globalnom sektoru projektiranja čipova, a uvelike zaostaje i u proizvodnji, istaknuli su tada u uredu predsjednika.
U ponedjeljak obnašatelj predsjedničke dužnosti Choi Sang-mok rekao je da namjeravaju učvrstiti i poziciju u segmentu umjetne inteligencije.
Seul će javno-privatnom suradnjom osigurati 10.000 čipova kako bi ubrzao pripreme za pokretanje usluga AI-ja preko nacionalnog računalnog centra.
Natjecanje za dominaciju u sektoru umjetne inteligencije sve se više zahuktava, a težište konkurencije prebacuje se s kompanija na nacionalne inovacijske ekosustave, rekao je Choi.
Vlada još nije odlučila koje će čipove kupiti, a detalji o planiranoj potrošnji, modelima čipova i tvrtkama-sudionicima projekta bit će finalizirani do rujna, rekao je dužnosnik ministarstva znanosti i informacijsko komunikacijskih tehnologija.
Kabinet bivšeg američkog predsjednika Joea Bidena objavio je u zadnjim danima mandata da će dodatno ograničiti izvoz čipova za umjetnu inteligenciju kako bi osigurao vodeću poziciju SAD-a i skupine saveznika i partnera u sektoru.
SAD je odlučio uvesti nova ograničenja za izvoz čipova za grafičke kartice koji se koriste u podatkovnim centrima za testiranje modela AI-ja. Grafički procesori povezuju se u 'grozdove' za obuku sofisticiranih modela AI-ja. Obično se koriste u igricama, a našli su primjenu u AI-ju zahvaljujući velikoj snazi i istodobnoj obradi različitih kategorija podataka.
Washington je tada podijelio zemlje-odredišta u tri skupine, prema limitu prodaje računalne snage iskazane grafičkim procesorima, a Južna Koreja svrstana je u skupinu 18 saveznika i partnera s neograničenim pristupom.