U očekivanju novih američkih ograničenja, Kina smanjuje nabavu strojeva za čipove

Kina je u 2023. i 2024. bila globalni pokretač rasta globalnog sektora opreme za proizvodnju poluvodiča.

Hina | 12.02.2025. / 12:29

Proizvodnja čipova, ilustracija (Foto: Getty Images)

 

Kineske kompanije kupovat će u 2025. manje strojeva za proizvodnju čipova budući da su protekle tri godine nagomilale višak u očekivanju strožih američkih ograničenja izvoza, objavila je u srijedu konzultantska tvrtka TechInsights.

Kina je u protekle najmanje dvije godine bila najveći kupac strojeva za proizvodnju čipova, uz vrijednost kupovine od 41 milijardu dolara i 40 posto udjela u globalnoj prodaji u 2024., objavila je kanadska tvrtka za istraživanje poluvodiča.

U 2025. kineska potrošnja na strojeve trebala bi se smanjiti prvi puta od 2021., na 38 milijardi dolara, uz udio u globalnoj trgovini od samo 20 posto, rekao je analitičar TechInsightsa Boris Metodiev.

Vidimo blago usporavanje kineske potrošnje zbog kontrole izvoza i viška kapaciteta, istaknuo je Metodiev.

Kina je u 2023. i 2024. bila globalni pokretač rasta globalnog sektora opreme za proizvodnju poluvodiča, u uvjetima pada na većini tržišta zbog slabije potražnje za potrošačkom elektronikom.

Brojne kineske kompanije ubrzale su nabavu strojeva kako bi osigurale zalihe zbog američkih sankcija.

Kineski proizvođači čipova razvili su nove proizvode unatoč pokušajima Washingtona da ih osujeti pa su tako SMIC i Huawei prošle godine proizveli sofisticirane poluvodiče, služeći se skupljim i težim tehnikama.

Snažno su pojačali i proizvodnju poluvodiča starije generacije, dramatično povećavši proizvodne kapacitete i preotevši tržišni udio od tajvanskih konkurenata.

U takvim je uvjetima najveći kineski proizvođač SMIC u srijedu upozorio na rizik prekomjerne ponude te kategorije poluvodiča.

Vodeći kineski proizvođači strojeva, uključujući Naura Technology Group i AMEC, osvajaju paralelno tržišta širom svijeta i Naura je danas na sedmom mjestu svjetske ljestvice po prodaji, istaknuo je analitičar kanadske savjetodavne tvrtke.

Kina poduzima konkretne mjere kako bi potražnju za strojevima u što većoj mjeri pokrila domaćom proizvodnjom, a najveća su joj slabost i dalje litografski sustavi i alati za testiranje i sklapanje čipova, objasnio je Metodiev.

Najveći je svjetski proizvođač litografskih strojeva nizozemski ASML, dodao je, uz napomenu da je udio alata za testiranje i sklapanje čipova iz domaće proizvodnje u Kini u 2023. iznosio samo 17 odnosno 10 posto.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti