Hrvatski književnici protiv umjetne inteligencije: "Iako je ovo rješenje naizgled jeftinije, kao društvo ćemo ga dugoročno skuplje platiti"

U različitim granama umjetnosti "umjetna inteligencija pokreće mehanizam ugroze kreativnih industrija i umjetničkih poziva".

Hina | 28.01.2025. / 08:46 komentari
Transparent protiv umjetne inteligencije
Transparent protiv umjetne inteligencije (Foto: Getty Images)

Društvo hrvatskih književnika (DHK) objavilo je Deklaraciju o umjetnoj inteligenciji, u kojoj osuđuje svaku upotrebu umjetne inteligencije koja bi išla na štetu hrvatskim književnicima te osobama koje se bave književnošću i drugim umjetnostima, priopćili su iz DHK u ponedjeljak.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Kao što su pojedini predstavnici drugih grana umjetnosti već i primijetili, osim što obogaćuje pojedine sfere ljudskoga djelovanja, umjetna inteligencija za stvaralački duh čovjeka uvelike predstavlja i prijetnju, kaže se u tekstu Deklaracije. Dodaje se i da u različitim granama umjetnosti "umjetna inteligencija pokreće mehanizam ugroze kreativnih industrija i umjetničkih poziva".

Hoće li umjetna inteligencija ugroziti književnu umjetnost, budući da je od ljudskoga bića brža i jeftinija, odnosno učinkovitija, pitanje je na koje DHK nudi odgovor u tri kategorije: onoj autorskih prava, zatim socijalne sigurnosti, te biti književne umjetnosti.

Transparent protiv umjetne inteligencije Paul McCartney upozorava na opasnosti koje AI predstavlja za umjetnike

Kada je riječ o autorskim pravima pri “proizvodnji” književnosti pomoću umjetne inteligencije, navodi se da sustavi dubokog učenja za generiranje ljudskog jezika na temelju unesenih podataka (poput ChatGPT-a) tekst stvaraju pomoću već postojećih tekstova – književnih i inih – koji su uneseni u njihov sustav, odakle ih se kompilira kako bi se udovoljilo zahtjevima korisnika, i što se tiče  književnosti, “riječ o stroju za citiranje i plagiranje”.

Dodaje se da je upitno tko je odgovoran u slučaju plagiranja kada to čini umjetna inteligencija.

Kada se pak govori o socijalnoj sigurnosti, “raširena, a neregulirana uporaba umjetne inteligencije egzistencijalno ugrožava mnoge književnike, prevoditelje i ilustratore”.  

Iako je ovo rješenje naizgled jeftinije, kao društvo ćemo ga, dugoročno, skuplje platiti, ocijenili su iz DHK, jer društvo u kojemu prevoditelje, ilustratore i književnike tehnološki napredak tjera na marginu gubi mnogo više od same socijalne sigurnosti prevoditelja, ilustratora i književnika – ono gubi kulturnu elitu koja svakom društvu daje smisao, smjer i duh. Zbog toga će se, kako navode, "sustav s vremenom cijeli urušiti u posthumano stanje”.

Robot čita knjigu, ilustracija Ostalo je još samo nekoliko godina: AI će uskoro nadmašiti “gotovo sve ljude u gotovo svemu”

U trećoj kategoriji odgovora, koja se tiče biti književne umjetnosti, navodi se da su inspiracija i stvaranje “plod ljudskoga bića ili onoga što ga transcendira, a ni u kojem slučaju ne proizlaze iz nečega beživotnog kao što je umjetna inteligencija”, budući da je književnost “eminentno ljudski fenomen”.

DHK na kraju sugerira zakonodavcu da u buduće regulacije umjetne inteligencije uvrsti i “element odnosa umjetne inteligencije i umjetnosti, kako bi sankcionirao zloupotrebu umjetne inteligencije na štetu književnosti i umjetnosti, a u kojemu bi pravi autor - bilo žrtva plagiranja, bilo onaj tko bi neki angažman dobio da njegov posao ‘besplatno’ nije odradila umjetna inteligencija – bio oštećen”.

Vezane vijesti