Tiha kriza: Ubrzano gubimo ovaj vrijedan prirodni resurs i ubrzavamo porast mora

Globalno crpljenje podzemnih voda i topljenje leda ubrzano preusmjeravaju slatku vodu u oceane, pogoršavajući nestašicu vode i povećavajući razinu svjetskih mora.

Branimir Vorša | 28.07.2025. / 15:32 komentari
Pogled ispod površine bistre rijeke
Pogled ispod površine bistre rijeke (Foto: Getty Images)

Slatka voda alarmantnom brzinom nestaje s kopna, što pogoršava njeziin globalni nedostatak i ubrzava porast razine mora, navodi nova američka studija.

tri vijesti o kojima se priča 3I/ATLAS Ne slažu se svi s njim Upozorenje astrofizičara s Harvarda: Na međuzvjezdanom objektu dolaze izvanzemaljci? Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati Vishing, ilustracija Oprez Savjet stručnjaka: Ovo su 2 najvažnija znaka da vas netko pokušava prevariti

Korištenjem satelitskih mjerenja gravitacije od 2002. do 2024. godine, znanstvenici su izmjerili promjene u količini vode pohranjene na kopnu, uključujući rijeke, podzemne akumulacije, ledenjake i ledene ploče.

Studija, koja je objavljena u časopisu Sciance Advances, otkriva da se suha područja šire za više od 800.000 kvadratnih kilometara godišnje, što je područje otprilike veličine Velike Britanije i Francuske zajedno. Nastala su četiri “mega-suha” područja gdje su se odvojeni dijelovi gubitka slatke vode spojili. U sjevernom Kanadi i Rusiji gubitci su uglavnom posljedica topljenja ledenjaka, otapanja vječnog leda i smanjenin snježnih oborina.

Iscrpljivanje podzemnih voda dominira u gubitku vode u jugozapadnom dijelu SAD-a te velikom području od zapadne Europe i Sjeverne Afrike do sjeverne Indije i Kine. To iscrpljivanje uglavnom je rezultat navodnjavanja i čini 68 posto ukupnog pada zaliha vode, kako navode autori navedenog istraživanja. Toplina i suša pogoršavaju problem povećavajući crpljenje podzemnih voda.

Taj masovni prijenos vode u oceane postao je “važan doprinos porastu razine mora.” Od 2015. uzrokovao je gotovo milimetar godišnjeg porasta razine mora, više nego topljenje ledenjaka na Antarktiku ili Grenlandu.

Ovi trendovi zajedno ‘možda šalju najtežu poruku o utjecaju klimatskih promjena do sada,’ zaključuju autori istraživanja.

I neovisni stručnjaci zabrinuti

Neovisni stručnjaci smatraju da se stvari ne kreću u dobrom smijeru te da nam je potrebna detaljnija dijagnoza čitave situacije.

Ne proizvodimo vodu niti je uništavamo. Samo je preraspoređujemo. Ali preraspodjela ne ide u dobrom smjeru, kaže za New Scientist Manoochehr Shirzaei sa Sveučilišta Virginia Tech.

Sljedeći korak je napraviti detaljnu dijagnozu kako bismo zapravo razdvojili što pokreće iscrpljivanje podzemnih voda... Trebat će nam malo više detalja da razdvojimo priču o klimatskim promjenama od priče o iscrpljivanju podzemnih voda, dodaje za isti portal Benjamin Cook sa Sveučilišta Columbia.

Komentirajte clanke na portalima Nove TV i osvojite vrijedne nagrade

Vezane vijesti