''Tipkovnica je jača od mača'' ili kako prepoznati "fake news" na internetu

Dezinformacije, laži i teorije zavjere sve su prisutnije u medijima, pogotovo na internetu i društvenim mrežama te da je namjera tečaja pomoći da ih se lakše prepoznaje.

Hina | 04.04.2022. / 08:40 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

 Muzej lažnih vijesti, web stranica za borbu protiv fake newsa i za razvoj medijske pismenosti, u ponedjeljak je krenula s informativno-edukativnom kampanjom “Tipkovnica je jača od mača”, zamišljenom kao e-tečaj na Facebooku.

tri vijesti o kojima se priča Hodanje (Foto: Thinkstock) Bitan je volumen, a ne intezitet Velika norveška studija potvrdila da je Hipokrat bio u pravu: "Ovo je najbolji lijek za čovjeka" Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati Optički prijenos podataka, ilustracija Nevjerojatno! Japanci ruše rekorde: Napravili optički kabel kojim možete preuzeti cijelu arhivu interneta za manje od 4 minute

Cilj ovog projekta je informirati sve zainteresirane o već poznatom fenomenu 'lažnih vijesti' i podsjetiti na važnost medijske i digitalne pismenosti svih građana. U objavama na facebook stranici Muzeja lažnih vijesti moći ćete naći informacije, slike, infografike i priručnike te druge materijale na temu dezinformacija, ističe Lordan Prelog, administrator i voditelj projekta.

Slika nije dostupna Paradoks "fake newsa": Zbog straha od lažnih vijesti, ljudi počinju vjerovati - lažnim vijestima

Dodaje i kako su dezinformacije, laži i teorije zavjere sve prisutnije u medijima, pogotovo na internetu i društvenim mrežama te da je namjera tečaja pomoći da ih se lakše prepoznaje.

Bavit će se društvenim mrežama, emocijama, predrasudama i propagandom, influencerima i algoritmima zahvaljujući kojima se dezinformacije brzo šire. Uputit će na besplatne aplikacije i tehnike koje se mogu koristiti kako biste brzo i lako provjerili (elemente) vijesti u koju se sumnja.

Osim toga, tijekom šest tjedana planiranog projekta moći će se doznati više o tzv. informacijskom poremećaju koji je posljednjih godina utjecao na demokratske procese, smanjio povjerenje javnosti u znanstvenike i novinare te brojnim pojedincima i institucijama zagorčao život – često samo jednim klikom, zaključuje Prelog.

Slika nije dostupna Hrvatska u borbu protiv lažnih vijesti kreće gradnjom mreže "fact checkera"

Muzej lažnih vijesti, web stranica sa svjedočanstvima novinara i znanstvenika iz područja medija, alatima i tehnikama za razvoj medijske pismenosti i kritičkog razmišljanja te za prepoznavanje i borbu protiv 'fake newsa', pokrenuta je u listopadu 2020.

Vezane vijesti