Današnji izbori za prvu osobu SAD-a, slažu se gotovo svi politički analitičari, trebali bi biti iznimno neizvjesni i teško je prognozirati tko će na kraju slaviti. Iza kandidata je dugačka i naporna kampanja tijekom koje su pokušali privući što veću pažnju na svoje planove i politiku koju misle provoditi ako pobijede na izborima. Među inim, Donald Trump tijekom kampanje pokušao je prikazati svoje dobre odnose s šefovima najvećih tehnoloških kompanija, iako većina njih nije htjela zauzeti svoj stav i javno objaviti svog favorita. Neki drugi su to, poput Muska, otvoreno napravili.
Iako nije dobio otvorenu podršku, Trump se potrudio da se pročuje za njegovo prijateljstvo i veze s najjačim ljudima tehnoloških kompanija na svijetu. Tijekom prošlog mjeseca, pred kraj izborne kampanje tako se pohvalio komunikacijom s izvršnim direktorima Applea, Alphabeta, odnosno Googlea i Amazona.
Istaknuo je tako da ga je kontaktirao izvršni direktor Googlea Sundar Pichai i pohvalio Trumpov potez kada je u McDonaldsu pekao krumpiriće i dijelio narudžbe ljudima. Appleov izvršni direktor Tim Cook nazvao ga je izrazivši zabrinutost sa situacijom u EU, gdje Apple mora platiti skoro 15 milijardi dolara poreza.
Govoreći o kontaktima s njima, Trump ih je prilično nahvalio - za Pichaija je rekao da je pametan i veliki čovjek, dok je Cooku dao najveću moguću pohvalu rekavši da niti Steve Jobs ne bi napravio ovakav posao s Appleom kakav je uspio napraviti njegov nasljednik.
Za Zuckerberga Trump je - “badass”
Trump se pohvalio i s razgovorom s izvršnim direktorom Amazona Andyjem Jassyjem, a zanimljivo je kako se sastao i sa šefovima Bezosove kompanije Blue Origin - i to baš na dan kada je Bezos u svom The Washington Postu objavio kako ove godine, a niti ubuduće neće podržavati niti jednog predsjedničkog kandidata. Bezos, koji je osobno donio tu odluku, iako je uredništvo lista imalo spreman tekst o podršci Harris, kaže kako nema nikakve povezanosti između sastanka članova jedne njegove kompanije s Trumpom, dok u isto vrijeme stavlja veto na članak o podršci Harris.
Ovome treba dodati i nedavnu izjavu Marka Zuckerberga o Trumpu koji je za njega, nakon pokušaja atentata, rekao da je “badass”. Ipak, osnivač i CEO Mete nije izrazio javnu podršku Trumpu, niti Harris.
Iako, dakle, Zuckerberg, Jassy, Cook i Pichai nisu dali javnu podršku Trumpu, prema analitičaru Beacon Policy Advisorsa Owenu Tedfordu, jasno je kako bivšem američkom predsjedniku itekako godi njihova pažnja. Stvaranje tog pozitivnog odnosa u ranoj fazi, mislim, isplatilo bi se tijekom cijele Trumpove administracije, komentirao je poteze tehnoloških lidera koji, čini se, pripremaju teren za slučaj njegova povratka u Bijelu kuću.