Uberizacija dostave goriva zamijenit će odlaske na benzinske postaje

Umjesto odlaska na benzinske postaje, već sada se u nekim zemljama putem aplikacije može naručiti dostava goriva.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 07.08.2018. / 13:15 komentari
Punjenje goriva (Foto: Getty Images) (Foto: Getty Images)

Na sličan način na koji se preko aplikacije za smartphone naručuje Uber, na nekim tržištima može se naručiti i – gorivo. Kompanije koje nude ovakav način dostave goriva dostupne su u SAD-u i Europi, a prema izvještaju Reutersa, sve su popularnije i u Rusiji, u kojoj su pokrenuta dva takva startupa Toplivo v Bak i Pump.

tri vijesti o kojima se priča Mladić tipka na mobitel, ilustracija Rizik za sigurnost Imate neku od ovih aplikacija na svom pametnom telefonu? Odmah je izbrišite BYD Seal 06 EV Cjenovni rat Kinezima je cijenom gotovo nemoguće konkurirati: Za jednu Teslu, dobijete 2 BYD-ova nova Seala Boeing 787 Dreamliner Vrhunski zrakoplov za duga putovanja Što znamo o Boeing 787-8 Dreamlineru, koji se srušio na putu za London?

Način rada ovih kompanija prilično je jednostavan te nakon što osoba preko posebne aplikacije naruči dostavu goriva (s narudžbom goriva šalje se i lokacija vozila), posebna cisterna kreće prema tom automobilu. Nakon punjenja goriva cisterna kreće prema novom vozilu koje je putem aplikacije naručilo uslugu, a zanimljivo je kako postoji mogućnost punjenja goriva i dok vlasnik nije u automobilu.

Takav način punjenja goriva mora se unaprijed najaviti – vlasnici vozila moraju ostaviti otključan spremnih s gorivom, no mnogi ipak ne koriste tu opciju jer bi im netko mogao ukrasti preostalo gorivo, ubaciti nešto u spremnik i slično.

Startupovi u Rusiji trenutno nude te usluge u četiri grada (Moskva, Sankt-Peterburg, Soči i Krasnodar), a uskoro bi se dostava goriva trebala proširiti i na druge ruske gradove. Te kompanije dnevno isporuče između 16 i 18 tisuća litara goriva dnevno, što je slična količina koju dnevno proda prosječna benzinska stanica u Rusiji.

Alina Kovalevich iz Toplivo v Baka komentirala je kako se ovakav način naručivanja goriva može nazvati uberizacijom kakva je već pristupna na tržištu taksija, dostave hrane i drugim sektorima.

Dok trenutno vlasnici vozila preko aplikacije naručuju dostavu goriva, u budućnosti oni neće imati nikakvu ulogu u procesu naručivanja – kada količina goriva u automobilu padne u crveno, vozilo će samo preko aplikacije pozvati kompanije za punjenje goriva. Također, u budućnosti bi se spremnik goriva mogao otključati posebnim kodom koji bi vozilo poslalo kompaniji koja isporučuje gorivo pa bi cisterna s gorivom mogla napuniti benzin u automobilima i kada vlasnici nisu u blizini, a oni neće morati strahovati da će ih netko pokrasti ili nešto ubaciti u spremnik.

Izvor: Reuters

 

Vezane vijesti

Još vijesti