Upoznajte #BOB-a: Chatbot koji zna sve o tome kako biti siguran na internetu

Chatbot BOB osmišljen je tako da na jednostavan i jasan način pruži smjernice kako postupiti u situacijama kao što su elektroničko nasilje, krađa identiteta ili prijetnje na internetu.

Martina Čizmić | 11.02.2025. / 15:20 komentari
Dan sigurnijeg interneta (Foto: Centar za sigurniji internet)

Povodom Dana sigurnijeg interneta, predstavljen je inovativni alat osmišljen za pružanje savjeta o sigurnosti na internetu. Chatbot #BOB osmislili su stručnjaci iz Centra za sigurniji internet u suradnji s A1 Hrvatska i tvrtkom Holonet.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Kako je istaknuto prilikom predstavljanja, #BOB (#BoljiOnline Bot) temeljen je na LLaMA modelu umjetne inteligencije, a njegova ključna prednost je dostupnost i anonimnost – korisnici mogu dobiti odgovore na svoja pitanja bez straha od osude ili stigmatizacije. Sadržaj na temelju kojeg #BOB pruža odgovore sastavili su stručnjaci iz Centra za sigurniji internet, osiguravajući time relevantnost i pouzdanost informacija. Namijenjen je djeci, roditeljima i stručnjacima, a dostupan je na web-stranicama #BoljiOnline i www.csi.hr.

Iva Ančić, rukovoditeljica brenda, marketinških komunikacija i digitalnog poslovanja u A1 Hrvatska, istaknula je značaj digitalnih rješenja u edukaciji o sigurnosti na internetu.

Našom platformom #BoljiOnline kontinuirano pružamo podršku edukaciji djece i roditelja o sigurnosti u digitalnom okruženju. Uvođenjem chatbota #BOB-a podižemo tu inicijativu na višu razinu pružajući brz, anoniman i dostupan način dobivanja odgovora na važna pitanja vezana uz internetsku sigurnost.

Cilj nam je pružiti alat koji će mladima, roditeljima i stručnjacima omogućiti brži i jednostavniji pristup ključnim informacijama o sigurnosti na internetu. Chatbot #BOB osmišljen je tako da na jednostavan i jasan način pruži smjernice kako postupiti u situacijama kao što su elektroničko nasilje, krađa identiteta ili prijetnje na internetu. Nadamo se da će ga korisnici prepoznati kao pouzdanog asistenta u digitalnom prostoru, izjavio je Tomislav Ramljak, voditelj Centra za sigurniji internet.

U sklopu obilježavanja Dana sigurnijeg interneta održana je i panel rasprava na temu „Uloga modernih alata u sigurnosti djece“, koja je okupila stručnjake iz različitih područja digitalne sigurnosti. Panel je moderirala Ana Budimir, a svoja opažanja i zaključke okupljenima su podijelili Tomislav Ramljak, voditelj Centra za sigurniji internet, Iva Ančić, rukovoditeljica brenda, marketinških komunikacija i digitalnog poslovanja, A1 Hrvatska, Predrag Šuka, voditelj stručnog prijediplomskog studija multimedijske produkcije, Algebra, Ivan Šabić, zamjenik ravnatelja CARNET-a i Mario Keča, ravnatelj Osnovne škole Ksavera Šandora Gjalskog.

Tijekom rasprave istaknuta je potreba za modernim tehnološkim alatima poput chatbota #BOB-a, ali i kontinuirane edukacije djece, roditelja i nastavnika o digitalnim prijetnjama i načinima zaštite u online okruženju.

Također, dodijeljene su nagrade LAJK za onima koji svojim radom i zalaganjem promiču sigurnost i odgovorno ponašanje u online svijetu. Ovogodišnji dobitnici su:
LAJK za odgovorno izvještavanje: Tatjana Jurić, novinarka bravo! radija
LAJK za digitalno odgovornog roditelja: Matija Cvek, pjevač
LAJK za odgovornost: Splitsko-dalmatinska županija
LAJK za promicanje odgovornosti na internetu: Monika Žilavi, kreatorica digitalnog sadržaja
LAJK za doprinos sigurnosti djece i mladih na internetu: Zlatan Morić, voditelj Studija kibernetičke sigurnosti Sveučilišta Algebra

U zajedničkom obilježavanju Dana sigurnijeg interneta sudjelovale su i brojne škole, organizacije i institucije koje su provodile pripremljene radionice Centra za sigurniji internet. Usvojeno znanje imali su priliku provjeriti u online kvizu koji je sudionicima bio dostupan tijekom cijeloga dana obilježavanja, dok se posebno natjecanje odvilo između istoka, sjevera i juga Hrvatske. Tri tima osnovnih škola iz Osijeka, Zagreba i Splita odmjerili su snage u poznavanju područja sigurnosti na internetu u realnom vremenu, a najuspješniji bio je tim iz Osijeka.

 

Gotovo 1000 upita na liniji za pomoć

Centar za sigurniji internet je u protekloj godini putem besplatne i anonimne helpline linije dobio 993 upita. To je čak 500 upita više nego u godini prije, odnosno 110%-ni porast upita za pomoć i dodatno usmjeravanje.

Primjeri zbog kojih djeca, mladi, stručnjaci i roditelji traže pomoć tima Centra za sigurniji internet uključuju situacije u kojima su dijeljene snimke ili fotografije koje su žrtve ranije objavile, a koje su potom iskorištene za izrugivanje ili stvaranje lažnih profila s istim slikama.

Osobne informacije i govor mržnje su dijeljeni i na platformama poput TikToka i Instagrama. Jedan od primjera uključuje i WhatsApp grupe s porukom „dodaj svakoga kog znaš“ u kojoj učenici razmjenjuju uvredljive poruke ili pjesme usmjerene protiv svojih vršnjaka i pozivaju velik broj vršnjaka da se priključe toj grupi.

U skladu sa zabrinjavajućim trendom, zabilježeno je više slučajeva nesporazumnog dijeljenja seksualno eksplicitnog sadržaja koji uključuju maloljetnike, a u zadnjem tromjesječju 2024. posebno je odjeknuo opasni online izazov “Superman Challenge” koji je doveo do ozljeda poput prijeloma ruku kod nekoliko maloljetnika u Hrvatskoj koji su se upustili u izazov. S ciljem podizanja svijesti o ovom problemu održano je više predavanja za stručnjake kao i za roditelje, govore iz Centra.

Zabrinjava i sve veća prisutnost phishing prevara kao i prisutnost hakiranih računa. Poseban izazov predstavljaju prijetnje i ucjene, osobito kod mlađih korisnika platformi poput Robloxa, gdje su prisutni strahovi od hakiranja profila te izloženost djece neprimjerenom sadržaju, kao i mogući kontakt s odraslim nepoznatim osobama koji može rezultirati ugrožavanjem dječje sigurnosti.

Uz to, roditelji se javljaju sa situacijama u kojima njihova djeca sama dijele seksualno eksplicitne fotografije putem društvenih mreža ili aplikacija za dopisivanje.

U tim slučajevima roditelji traže savjetovanje za dijete i podršku kako bi naučili strategije za prevenciju sličnih situacija u budućnosti. Ovi slučajevi ukazuju na potrebu za širim društvenim dijalogom o digitalnoj pismenosti, odgovornom ponašanju i podršci roditeljima u ovim izazovnim situacijama, kažu stručnjaci iz Centra.

Vezane vijesti