Tim Cook godinama je hvalio potencijal proširene stvarnosti, naglašavajući kako je to jedna od tehnologija budućnosti, no usprkos tome njihov prvi pokušaj na AR/VR tržištu nije naišao na plodno tlo. Razlozi su dobro poznati i o njima smo više puta pisali - Vision Pro, iako iznimno napredan uređaj, za većinu ljudi je preskup, a nema niti nekih aplikacija koje bi privukle veći broj ljudi.
No usprkos početnom neuspjehu, iz ove kompanije neće odustati od razvoja daljnjih uređaja s podrškom za proširenu stvarnost, s naglasom na pametne naočale te, prema posljednjim medijskim izvještajima, trenutačno razmišljaju o više ideja i smjerova u kojima bi mogao ići razvoj takvih naočala s podrškom za AR. Kompanija trenutačno provodi poseban interni program u okviru kojeg prikupljaju povratne informacije od zaposlenika oko njihovih ideja vezanih uz pametne naočale kako bi saznali kakve bi mogućnosti i opcije korisnicima bile najkorisnije i najzanimljivije na takvim uređajima.
Neke od ideje obuhvaćaju naprednu AR optiku, što znači kvalitetnije i skuplje modele, a drugi smjer su naočale bez takvih sofisticiranih ekrana. Kompanija već razvija i verziju operativnog sustava kojeg su razvili su Vision Pro (visionOS) koji će raditi na takvim naočalama.
Iako u Appleu godinama razvijaju tehnologiju, hardver i softver, čini se kako na ovom tržištu ipak zaostaju za konkurentima, pogotovo Metom.
Zuckerbergova kompanija već je u suradnji s Ray-banom predstavila pametne naočale, a nedavno su prikazali i koncept pametnih naočala Orion koje pokazuju kako bi otprilike trebao izgledati konačni model kada se pojavi u prodaji. Iako smo od konačnog modela udaljeni još neko vrijeme, otprilike znamo u kojem smjeru Zuckerberg razmišlja. Putem Oriona, odnosno sljedeće verzije ovih naočala koja bi trebala biti namijenjena tržištu, korisnici bi trebali moći koristiti više prozora unutar naočala (imat će implementirani ekran na kojem će se prikazivati obavijesti, navigacija itd.), održavati videokonferencije, a spominje se čak igranje igara.
Za pretpostaviti je kako u sličnom smjeru razmišljaju i u Appleu, odnosno o naočalama koje bi dizajnom trebale biti slične klasičnim naočalama, a trebale bi imati mali ekran na kojem bi se prikazivale osnovne obavijesti kako korisnici ne bi stalno morali gledati na pametni telefon ili sat kada dobiju poruku ili prime poziv. Takvim bi se naočalama moglo upravljati glasom ili putem površine osjetljive na dodir na njihovom rubu.
Tržište pametnih naočala još je u povojima i vjerojatno nas dijeli još nekoliko godina do konkretnog uređaja sa svim spomenutim opcijama, a treba podsjetiti kako mnogi vjeruju da su pametne naočale gadget budućnosti koji bi jednom mogao zamijeniti čak i pametne telefone. Koliko god da nam se to danas činilo nemogućim.
Izvor: Digital Trends