Posljednjih smo godina postali toliko ovisni o pametnim telefonima da se često čini da bi nam život bez mobilnih ekrana mogao biti nemoguć. Naša ovisnost o telefonima sigurno se neće promijeniti u bliskoj budućnosti, no tehnološke kompanije već razmišljaju o sljedećoj velikoj stvari, odnosno o gadgetu koji bi jednog dana mogao zamijeniti smartphone.
Čini se kako među tehnološkim kompanijama postoji suglasnost kako bi takav uređaj mogle biti - pametne naočale. Iz poznate analitičke tvrtke Counterpoint kažu kako bi takav tip naočala u kojima je glavni naglasak stavljen na proširenu stvarnost i umjetnu inteligenciju trebao uzeti zamah tijekom 2025. godine, dok u godinama nakon toga očekuju “značajnu ekspanziju” na globalnom tržištu AR pametnih naočala.
Velike kompanije poput Applea, Mete i drugih već su razvile VR/AR uređaje koji nam omogućuju da uronimo u virtualne svjetove, no jasno je kako s takvim uređajima na glavama nikad nećemo hodati ulicama jer su glomazni i čudno izgledaju. Umjesto toga, sve što će nam biti potrebno za dobivanje informacija, komunikaciju i slično bit će pametne naočale koje bi trebale imati integriran ekran na kojem bi se prikazivale poruke i obavijesti tako da neće biti potrebne za gledanjem ekrana telefona, a putem naočala bi se moglo i odgovarati na takve poruke. Naravno, ne tipkanjem, nego glasom.
Velika prilika za Metu
Prvi ozbiljniji pokušaji na ovom tržištu napravljeni su još prije desetak godine, no Google se nije proslavio sa svojim naočalama. Nakon toga kompanije poput Snapa i Mete (u suradnji s Ray-Banom) predstavile su svoje naočale koje nisu nametljive kao Googleove te nemaju integriran ekran, već na početku imaju neke osnovne opcije, uključujući i glasovne obavijesti.
Ove godine situacija bi se mogla promijeniti jer bi takve naočale mogle napokon dobiti i ekran, što će značajno poboljšati njihove mogućnosti pa će moći koristiti različite aplikacije, uključujući i npr. navigaciju. Osim ekrana, mogućnosti naočala značajno bi trebala poboljšati i AI, odnosno chatbotovi s kojima bi korisnici mogli razgovarati te će im davati odgovore na različita pitanja.
Cilj je, dakle, da korisnici za takve stvari više ne vade pametne telefone iz džepova, već da im se što veća količina informacija i obavijesti pojavljuje unutar naočala na jedan nenametljiv način.
Ove godine najviše na ovom tržištu očekujemo od Mete koja bi postojećim naočalama trebala dodati i unutarnje ekrane i podršku za umjetnu inteligenciju. Dok aktualne naočale već nude mogućnost snimanja i slanja glasovnih poruka, ugrađeni ekran predstavlja korak naprijed prema pravim pametnim naočalama. Potencijal takvog uređaja je iznimno velik i tek trebamo vidjeti kako će izgledati u praksi, a ono što možemo očekivati vidjeli smo na njihovom prototipu Orion.
To su, prema ljudima iz Mete, najnaprednije AR naočale napravljene do sada koje dolaze s brojnim naprednim opcijama - npr. možete pogledati koje sastojke imate u frižideru i one će vam predložiti recept za jelo od tih sastojaka. Orionom se upravlja pokretima i naočale mogu komunicirati s drugim računalnim sustavima te iz Mete kažu da su one most između fizičkih i virtualnih svjetova koji ljude stavlja u centar, kako bi bili još prisutniji i povezani u svijetu.
Google svoju priliku vidi kroz Android za pametne naočale
Svoju priliku na ovom tržištu i dalje vidi Googlea, pogotovo kroz - softver. Naime, prošle su godine predstavili Android XR, operativni sustav za naglavne uređaje i pametne naočale, a prva kompanija s kojom će surađivati na njegovoj implementaciji jest Samsung, čiji bi se VR uređaj Moohan trebao pojaviti tijekom 2025. i konkurirat će Visionu Pro.
Prvi model takvih pametnih naočala s ekranom već je predstavljen na najvećem sajmu potrošačke elektronike na svijetu CES koji je otvoren u Las Vegasu. Kompanija Halliday predstavila je svoj model koji izgleda kao klasične naočale, ali unutar kojih se nalazi mali ekran koji projicira sliku koja je ekvivalent 3,5-inčnom ekranu. Iz ove tvrtke kažu kako je slika dobro vidljiva i na jakom svjetlu, dok sam hardver nije vidljiv izvana, tako da se zaista stječe dojam kako je riječ o običnim naočalama, pogotovo zbog toga što nemaju vanjske kamere.
Osim ekrana, naočale imaju i mikrofon te AI asistenta, kao i rubove osjetljive na dodir koji služe kao trackpad pa se putem njih može upravljati opcijama naočala. Dostupne su za prednarudžbu na CES-u, a u prve isporuke se očekuju u ožujku ove godine po cijeni između 400 i 500 dolara.
Također, ove godine očekujemo i pametne naočale drugih kompanija poput Oppa koji je prototip prikazao prošle godine te manje poznatih tvrtki poput Solosa, Brilliant Labsa i XReala koje također trenutačno razvijaju takav hardver, a za koju godinu očekujemo i Appleove pametne naočale.
Izvor: Yahoo News