Vukovarski gimnazijalci odnijeli pobjedu na Arduino Day Community Challenge-u održanom u Milanu

Šaljemo poruku da tehnologija i dobra ideja ne poznaju granice!, poručuju iz Vukovara.

Martina Čizmić | 18.03.2019. / 09:02 komentari
Vukovarski gimnazijalci s mentorima (Foto: Sanja Pavlović Šijanović/Gimnazija Vukovar)

Pobjedom na Arduino Day Community Challenge-u 2019. održanom u Milanu, vukovarski gimnazijalci impresionirali cijeli svijet svojim Arduino projektom Pametni grad - Vukovar.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Arduino Day globalni je događaj kojim se u cijelom svijetu obilježava "rođendan" Arduina, organiziraju ga entuzijasti i udruge koje se bave ovom tehnologijom diljem svijeta. Ove je godine održan u Milanu, a sudjelovali su timovi iz više od 100 zemalja s čak 650 projekata. Prilika je to za globalno povezivanje entuzijasta, ljubitelja open source platforme i kreatora Arduino projekata, koji svojim rješenjima, izvedbama i kreativnošću potiču i pomiču granice inovatorstva u obrazovanju i cjelokupnom društvu.

Centralno događanje je Winners of the Arduino Day Community Challenge, na kojem se proglašavaju i nagrađuju najbolji projekti u zajednici koji mogu imati trajni učinak na globalni svijet i globalna događanja. Odabire se sedam pobjedničkih projekata po jedan u svakoj od sljedećih kategorija: društvene inovacije, obrazovanje, kućna automatizacija, okoliš i prostor, robotika, audio i vizualne umjetnosti i mala proizvodnja i startupovi.

Maketa Vukovar - pametni grad (Foto: Sanja Pavlović Šijanović/Gimnazija Vukovar)

Da Hrvatska u tom području ne zaostaje, pokazali su i učenici 3.c razreda prirodoslovno-matematičkog usmjerenja Gimnazije Vukovar: Matija Hardi, Ivan Kolar, Marko Macura i Matko Gašparić, vođeni svojim profesorima mentorima Davorom Šijanovićem i Sanjom Pavlović Šijanović.

Naš projekt Pametni grad – Vukovar: Our view of smart living, prijavili smo u kategoriji Obrazovanje, želeći pokazati kako mislimo i djelujemo ne samo lokalno, već i globalno te kako škola nije samo učionička nastava već je i škola za život koja svoje učenike priprema za cjeloživotno učenje koje se nameće kao nužni preduvjet uspješnog djelovanja u budućem društvu znanja kako bi svojim učenicima osigurala dobru startnu poziciju za ravnopravno pozicioniranje u utrci za globalno tržište rada, pojasnila je profesorica Pavlović Šijanović.

Projekt je proglašen pobjednikom u kategoriji obrazovanje, no tim iz Vukovara nije imao dovoljno sredstava da osobno ode u Milano i predstavi svoj projekt.

Morali smo brzo prionuti izradi jednominutnog video zapisa kojim ćemo putem live streaminga predstaviti naš projekt, a koji će potom biti emitiran putem Arduino početne stranice, YouTubea i Facebooka, dodaje profesorica Pavlović Šijanović.


Ponosni smo na to što je naš projekt prepoznat i kao takav proglašen najboljim u kategoriji Obrazovanje. Načelo "misli globalno, djeluj lokalno" postaje sve važnije u doba globalizacije a zahvaljujući dosezima IKT-a uspostavlja se i održava dinamička kultura dijaloga, razmjena znanja i iskustava, stječu poznanstva, otvaraju poslovne prilike a sve sa ciljem stvaranja uvjeta za poboljšanje kvalitete života za sve dionike zajednice. Vjerujemo da će naš projekt, prepoznat u svijetu, „oživjeti“ i u našem gradu.
Iza našeg uspjeha stoji dugo vrijeme pripreme, edukacije i ustrajnosti,
dodaje profesorica Pavlović Šijanović.

Ovaj je uspjeh kruna rada profesora i učenika. Nakon što su uporno učili o programiranju i korištenju Arduina, sudjelovali u različitim projektima, prijavili su se i na natječaj Hrvatskog Telekoma Generacija Next. Osigurali su šest edukacijskih Arduino IoT kompleta, mobilni bežični router za spajanje projekata na Internet SIM karticom i 3.000,00 kn za potrebe projekta.

I tako, korak po korak, osnažili smo se i upustili u novu pustolovinu pod nazivom Arduino Day Community Challenge. Pobjedom u kategoriji Djeca i obrazovanje, šaljemo poruku da tehnologija i dobra ideja ne poznaju granice! Iako smo mali grad i mala škola, svojim trudom, entuzijazmom i radom pokazali smo da smo spremni za velike stvari! Iznimno smo ponosni na uspjeh naših učenika koji su cijelom svijetu dostojno prezentirali Republiku Hrvatsku i grad na Dunavu, ističe na kraju profesorica Pavlović Šijanović.

Vezane vijesti