U samo nekoliko godina prioriteti tehnoloških kompanija, kao i kompanija na brojnim drugim tržištima prilično su se promijenili i fokus je prebačen na - umjetnu inteligenciju. Stručnjaci su gotovo pa jednoglasni kako je riječ o tehnologiji budućnosti koja će radikalno transformirati način na koji radimo, a dijelom i na koji živimo te se na te promjene moramo pripremiti već sada.
Da bi tvrtke bile lideri ili barem konkurentne na ovom tržištu, trebaju im najbolji zaposlenici, a potražnja za AI inženjerima je u velikom porastu, kao i njihove plaće. Kako se kompanije trude zadržati svoje zaposlenike i što im sve nude kako ne bi otišli konkurentima, možemo vidjeti na primjeru internog dokumenta iz Microsofta kojeg su se domogli novinari Business Insidera.
U dokumentu, koji je očito namijenjen menadžerima, od njih se traži da opišu kolika bi šteta na AI projektima nastala ako bi određeni zaposlenik koji radi u tom sektoru odlučio napustiti kompaniju. Također, treba se navesti koliki je doprinos zaposlenika razvoju umjetne inteligencije te smatra li se kako je riječ o “kritičnom AI talentu”. U tom slučaju, odnosno za određene stručnjake za umjetnu inteligenciju čija je uloga velika, menadžeri mogu zatražiti i bonuse i posebne kompenzacijske pakete koji bi ih motivirali da ostanu u Microsoftu te da se okrenu konkurenciji koja bi mogla ponuditi bolje financijske uvjete ili neke druge benefite.
Kompanije poput OpenAI-a, Googlea, Mete i drugih rade na razvoju naprednih AI modela i alata baziranih na umjetnoj inteligenciji, za što im trebaju najbolji zaposlenici koji će raditi na takvim projektima. Kako je potražnja za njima velika, u nekim slučajevima i za one najbolje kompanije su ponekad spremne ponuditi i kompenzacijske pakete vrijedne milijune dolara, objašnjavaju na Business Insideru.
Prema nekim ranijim podacima koji su procurili na internetu, prosječna plaća AI softverskog inženjera iznosila je i do 377 tisuća dolara, što je oko 120 tisuća dolara više u odnosu na Azure inženjere, što dovoljno govori o prioritetima kompanije. Zaposlenici u AI odjelima mogu biti sigurniji i kada su u pitanju otkazi bazirani na performansama. Dok u nekim odjelima poput npr. Azurea, takvi otkazi nisu rijetkost, zaposlenici koji rade na AI projektima manje-više su sigurni, odnosno puno je manja mogućnost da će ostati bez posla.