Hakirao traktor i instalirao posebnu "farmersku" verziju popularne videoigre

S obzriom na to da je u originalnoj igri zadaća igrača bila skupljanje oružja i lijekova te ubijanje demona, ova "farmerska" inačica čini se puno pitomijom.

Martina Čizmić | 16.08.2022. / 15:02 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

 Obično kad pišemo o hakerima, spominjemo ih u kontekstu kibernetičkog kriminala. No, hakeri koji sudjeluju na konferenciji DefCon spadaju u kategoriju "bijelih hakera" koji upozoravaju na sigurnosne propuste i probleme u pojedinim tehnologijama.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha"

Tako je haker koji je poznat pod nadimkom "Sick Codes" otkrio kako je moguće upasti u računalni sustav poznatih traktora John Deere i na samom vozilu instalirati popularnu videoigru iz 1993. godine - Doom.

 

 

Iako bi se mnogi mogli zapitati, zašto bi netko uopće instalirao Doom u traktoru, "Sick Codes" je udružio snage s novozelandskom hakericom i moddericom, Skelegant, ne bi li cijeli sustav dignuo na novu razinu. Tako je igra prilagođena vozaču traktora. Točnije, vozač na ekranu vozi traktor i skuplja kukuruz s polja ili lovi odbjegle svinje, a isotvremeno prikuplja dodatne bodove i mogućnosti u igri.

S obzriom na to da je u originalnoj igri zadaća igrača bila skupljanje oružja i lijekova te ubijanje demona, ova "farmerska" inačica čini se puno pitomijom.

Zanimljivo, "Sick Codes" nije klasičan haker, već je u svijet hakiranja ušao upravo kroz "hakiranje traktora" - praksu kojom korisnici ulaze u sam računalni sustav vozila i uklanjanju ograničenja koja je postavio proizvođač. Jedan od razloga zašto to radi je i zbog činjenice da bi vlasnici traktora trebali imati pravo moći popraviti svoje vozilo (pa i softverski), ako se ono pokvari. Toliko je uspješan u tome što radi, da su nakon njegovog prošlogodišnjeg prezentiranja na DefConu, John Deere i drugi proizvođači traktora izbacili softversku zakrpu za sve ranjivosti koje je otkrio.

Oslobodimo traktore, jedna je od njegovih poruka proizvođačima. 

 Izvor: Wired

Vezane vijesti